Zajišťování veřejného pořádku při demonstracích a manifestacích. Pomoc jednotlivým územním odborům republikové policie při červnové povodni. To jsou hlavní úkoly, které museli řešit policisté Speciální pořádkové jednotky (SPJ) Ústeckého kraje.
Jak uvedl vedoucí odboru pořádkové policie Pavel Holzknecht, celkem se členové SPJ podíleli v loňském roce na 234 opatřeních. „Nejvíce hlídky zaměstnaly červnové povodně, kdy policisté z SPJ pomáhali policistům zejména ve městech Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Policisté po celou dobu sloužili čtyřiadvacetihodinové směny," řekl policista.
Co dále Speciální pořádková policie Ústeckého kraje musela řešit, byly nepokoje, které v květnu propukly v Duchcově, po napadení manželského páru skupinou lidí opačného etnika. „Šlo o obdobnou situaci, kvůli které vznikla Speciální pořádková jednotka v roce 2012, kdy se vyhrotila situace mezi obyvateli ve Varnsdorfu," dodal Pavel Holknecht.
Jednotka tzv. těžkooděnců v současné době čítá devadesát pět policistů. „V letošním roce neplánujeme její navýšení. Nová tabulková místa, která přibyla v kraji, jsou určená pro jednotlivé územní odbory policie. Jde o logický krok doplnit policisty na jednotlivých odděleních za ty, kteří odešli do Speciální pořádkové jednotky," pokračoval Holzknecht.
Dále policista vyvrátil různé fámy o činnosti a sídle Speciální pořádkové jednotky. „V posledních týdnech se objevily informace, že jednotka sídlí v Teplicích a vyjíždí jen k zásahům. Speciální pořádková jednotka má sídlo v Božtěšicích v Ústí nad Labem a její členové jsou v rámci služby doplňováni k hlídkové činnosti na jednotlivých územních odborech kraje. (pozn. red. v Teplicích sídlí zásahová jednotka)," dodal závěrem vedoucí Pavel Holzknecht.