Předseda senátu Zdeněk Kučera, který vedl proces po soudci Bernátovi, zemřel 15. listopadu po těžké nemoci. Pravomocný rozsudek nepadl ani téměř 15 let od začátku vyšetřování kauzy.

VELKÁ OSTUDA

Ještě předtím, než Kučera kvůli nemoci opustil soud, stihl napsat a odeslat nový rozsudek v kauze Berka. První rozsudek přitom vynesl už 6. dubna 2010. Táborský krajský soud tehdy Berku nepravomocně odsoudil na 9 let. Berka a dalších 8 odsouzených se však proti rozsudku odvolali.

Následovala velká ostuda, protože odvolací olomoucký vrchní soud Kučerův rozsudek zrušil. Rozsudek byl podle něj nekvalitní a „nepřezkoumatelný“.

Jiří Berka (vlevo) před táborským soudem.
Kauza soudce Jiří Berka: Rozsudek po dvou letech dorazil

Soudce Kučera vynesl ústně nový rozsudek až po pěti letech od prvního rozsudku 25. listopadu 2015. Nově uložil Berkovi trest 8,5 roku a odsoudil k podmíněným i nepodmíněným trestům dalších osm lidí.

Jako by průtahy nestačily, písemný rozsudek obdrželi odsouzení a jejich advokáti až po téměř dvou letech, tedy začátkem září 2017.

V době, kdy soudce Kučera zemřel, podávají advokáti proti jeho druhému rozsudku odvolání k vrchnímu soudu.

CO BUDE DÁL?

Obviněný soudce Berka považuje druhý rozsudek za ještě nekvalitnější než ten předchozí.

„V rozsudku jsou chyby a nemá řádné odůvodnění. Podle mého názoru je rozsudek z hlediska vyrovnání se s důkazy ještě horší než předchozí. Neproběhlo opakované dokazování, jednání soudu před druhým rozsudkem trvalo jenom několik dnů. Kučera se vůbec nezabýval dalšími námitkami a návrhy obviněných. Osobně si myslím, že druhý rozsudek je opět nepřezkoumatelný,“ sdělil Berka.

Jaroslav Doubrava.
Doubrava: Konkurzní drak Berka obrůstá justičním mechem

Podle informací, které má redakce k dispozici, už nejméně jeden z nepravomocně odsouzených v odvolání uvedl, že vrchní soud by měl rozsudek pro vady zrušit a kauzu vrátit k novému projednání do Tábora ke krajskému soudu.

Pokud by vrchní soud vrátil rozsudek opět k táborskému soudu, musel by se případu ujmout nový soudce. Agendu po Zdeňkovi Kučerovi přebírá jeden z předsedů senátu táborského soudu Petr Černý.

Jak šel čas v kauze soudce BerkyPrvní obvinění padlo už v roce 2003. Týkalo se soudce ústeckého krajského soudu Jiřího Berky a údajně zfalšovaných konkurzů. Škoda se při 11 konkurzech vyšplhala na 264 milionů korun. V roce 2010 v Táboře padly nepravomocné rozsudky. Tři hlavní postavy měly jít do vězení na devět let. Olomoucký vrchní soud v roce 2012 rozsudek zrušil, soud v Táboře v roce 2015 snížil tresty na 8,5 let vězení. Aktuálně probíhá lhůta pro odvolání. Proces vedli už dva předsedové senátů. Jiří Bernát musel odstoupit kvůli vysokému věku (zemřel v roce 2014), Zdeněk Kučera zemřel v listopadu 2017.