Firma podala dvě žaloby celkem za tři miliony, zbytek by byly úroky. Před čtyřmi roky již obvod jeden spor s firmou prohrál a musel jí zaplatit pět milionů korun.

Třináct let sporů

Současná starostka Yveta Tomková (ANO 2011) upozornila, že v minulosti o sporu jednali radní a staré vedení radnice dostalo za úkol o sporu informovat zastupitelstvo. „To se ale nikdy nestalo," tvrdí.

Bývalá starostka Miloslava Válková (SZSP) ale odmítá, že by něco zanedbali. Uloženo to sice dostala ona, ale kauzu měl na starosti její zástupce. „Opakovaně jsme se o tom na radě bavili," uvedla.

Celý spor se táhne již třináct let. Společnost Donor měla od radnice pronajatý objekt jeslí. Firma se dostala do problémů a nezaplatila nájemné. Obvodní radnice ji proto zažalovala o vyklizení prostor.

Další a další žaloby

Společnost zároveň začala požadovat uhrazení 3,6 milionu korun za uhrazení investic, které do objektu vložila. Radnice nakonec vše prohrála a před čtyřmi lety musela i s úroky uhradit zhruba pět milionů korun.

Firma ale nakonec podala dvě další žaloby. Za další škody, který jí kroky radnice údajně způsobily. „Právní zástupce navíc naznačil, že je zde možnost dalších žalob," upozornila starostka.

Zastupitelé se rozhodli, že zkusí požádat dalšího právníka o posouzení případu. „Je to tak složitý případ, že bychom měli vědět, jak se rozhodovat," uvedl zastupitel Miloslav Buldra (KSČM).

Na prohru radnice nemá

Zastupitelé ale odsouhlasili, že firmě uhradí peníze za dosavadní náklady řízení, což nařídil soud.

„Musíme uhrazení částky 206 tisíc korun schválit. Firma vyhrožuje, že pokud bychom je neuhradili, bude je vymáhat exekučně a zablokovala by tak majetek města," řekla Tomková.

Případná prohra by podle ní byla pro radnici nepříjemná, protože obvod žalovanou částku nemá. Chce ale spor soudně vyřešit a případně, když se právníci shodnou, částku uhradit. Následně se s firmou dohodnout a zažehnat možné další spory.