Napadení Střekovana Jiřího Česala vyšetřuje policie. Před zhruba dvěma týdny na něj u restaurace na Šafaříkově náměstí zaútočil 14letý mladík. Po prvním incidentu si navíc přivedl na pomoc rodinu a společně ho brutálně zkopali v přítomnosti strážníků, kteří mezitím přijeli. Napadený muž skončil s korzetem okolo krku v pracovní neschopnosti.

Napadení nakonec neskončí před přestupkovou komisí, ale u soudu. „Policie vyslechla mě a spoustu dalších lidí. Vypovídali v můj prospěch. Já si vlastně ani pořádně nepamatuji, co se tehdy dělo, jen údery ze začátku. Policisté mi radí, abych se útočníkovi vyhýbal a nevyvolával incident. Jenže ten nezletilý agresor mě vyhledává a provokuje. Jeho příbuzní a kamarádi mi sprostě nadávají a vyhrožují, že mě stejně zabijí a tak podobně,“ líčil muž.

Informaci potvrdila krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. „Věc vyšetřujeme jako trestný čin výtržnictví. Vyslýcháme osoby, které jsou s incidentem spojení,“ sdělila s tím, že případná další obvinění záleží na délce léčení poškozeného Česala.

Léčba podle něj bude trvat minimálně měsíc. „Pořád mě všechno bolí a ani do práce nemohu, mám kolem krku pás, všude podlitiny. Lidi mě teď hodně podporují a dokonce sami Romové mi říkají, že jim mám ukázat, kdo to byl, a oni to vyřeší. Jenže tohle já nechci, protože by to nefungovalo,“ myslí si.

Místní lidé se shodují na tom, že největším problémem z hlediska bezpečnosti nebyli ani tak obyvatelé dnes už uzavřené ubytovny Modrá, ale některé partaje z okolních domů. Obvodní radnice zde proto chce ve spolupráci s ústeckou městskou policií zvýšit dohled.

O bezpečnosti a chování některých místních lidí ví své například i Dagmar Hampejsová, které v této čtvrti žije od 1982. „O tom, co se v ulici Karla IV. a jejím okolí děje, bych mohla vyprávět. Musím souhlasit, že problém s lidmi z ubytovny nebyl tak velký jako s těmi, kteří bydlí vedle ní,“ posteskla si.

Minulou neděli se prý šla po několika letech podívat s vnoučkem na střekovské nádraží na vláčky a nebyla to příjemná zkušenost. „Měla jsem velký strach tou ulicí projít, a to za bílého dne. Městská policie by se měla zaměřit také na popíjení alkoholu na chodníku i na zastávce a také o ulici níže, kde je hodně nebezpečné projít kolem hlučné a agresivní společnosti,“ popsala.

Střekovská starostka Eva Outlá o potížích místních a o incidentu slyšela přímo od samotného Jiřího Česala. „Vylíčil, co se stalo. Vidím to jako důsledek uvolnění mravů ve společnosti, která obecně dost hrubne. Jako obvodní úřad máme ale velmi málo možností, jak zakročit. Jediné, co můžeme udělat, že na poradě s policií můžeme požadovat zvýšení dohledu,“ poznamenala starostka.

Zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný doplnil, že strážníci o problému v této lokalitě vědí. „Chceme sem proto častěji posílat hlídky a například i asistenty prevence kriminality,“ poznamenal Jan Novotný.