Po nechtěném nainstalování aplikace známé pod názvem „Trojský kůň" se na obrazovce objeví hlášení psané lámanou češtinou označené hlavičkou Policie ČR. „Uvedeným důvodem je porušování autorského práva, nakládání s materiály s dětskou pornografií či šíření spamu," sdělila mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. Samozřejmě existuje východisko, které vám hackeři rádi nabídnou. Ze svého přečinu se můžete „vykoupit." Podle zprávy vám běží dvaasedmdesátihodinová lhůta, během které můžete peníze na účet zaslat, a tak se zbavit problémů. Jde samozřejmě o podvod, podobným způsobem policie nikdy nepostupuje.

Tvůrci škodlivého kódu tak nezákonně lákají z uživatelů peníze. „Jednání spočívá v šíření počítačového škodlivého kódu spolu s neoprávněným podvodným lákáním finančních prostředků," popsala Zuzana Součková. Ta zároveň varuje před jakýmkoliv posíláním peněz na účty, které se vydávají za policejní.

Policisté na Liberecku zatím neevidují žádný případ podvedeného, který by peníze na účet podvodníků zaslal. „Prozatím nemáme hlášen žádný případ, obdobné je to i v Praze. Podle sdělení zástupců Policejního prezidia se u nich shromažďují případy z celé republiky, takže je možné, že se v následujících dnech může nějaký případ objevit," popisuje Ludmila Knopová, mluvčí liberecké policie. Že se jedná o podvod, může naznačit i lámaná čeština, kterou je výzva psána.

Vypátrání podvodníků je v takových případech velmi obtížným úkolem i pro kriminalisty. Většina virů a jiných škodlivých kódů je prací hackerů útočících ze zahraničí. Eliminovat šanci nakažení vašeho počítače můžete kvalitním antivirovým programem a instalováním jeho aktualizací.