„Dostali jsme přípis od policie s tím, že zrušila středeční termín možnosti prostudovat policejní spis s tím, že policie bude ve věci konat další úkony. Svého klienta jsem o tom ihned informoval,“ uvedl Peltův advokát Bronislav Šerák.

Advokáti včetně obviněných si mohli právě od středy přijet do sídla Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Ústí nad Labem pročíst podklady policie včetně kompletních záznamů odposlechů. To však s pokračujícím vyšetřováním padá.

„Další termín prostudování policejního spisu není ještě stanoven,“ doplnil Šerák. Kriminalisté už případ prošetřují déle než rok. „Nebudeme se k této věci vyjadřovat,“ uvedla zástupkyně mluvčího Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová.

Vedle Pelty je v případu obviněná i bývalý náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, pod kterou porcování stamiliónových dotací spadalo. Oba strávili několik týdnů ve vazbě. Mezi obviněnými figurují také generální sekretář České unie sportu Jan Boháč a exředitel odboru sportu na MŠMT Zdeněk Bříza.

Ústřední úlohu hrají policejní odposlechy, na základě kterých Státní zastupitelství tvrdí, že hlavním režisérem údajných manipulací byl Pelta a Kratochvílová. Oba se scházeli v pražském bytě, kde podle kriminalistů údajně přerozdělování dotačních peněz domlouvali.

Pelta začal s fotbalem v šesti letech, kdy hrál v TJ Krásná Lípa. Z ní následně přešel do žákovského týmu Slovanu Varnsdorf. Momentálně je stále zastupitelem v Jablonci nad Nisou. Jak potvrdil primátor města Petr Beitl, jednání zastupitelstva se Pelta účastní.

„Necítí se vinen a nevidí důvod odstupovat. Ani z mé strany nepřipadá v úvahu, abych ho vyzýval k odstoupení, protože je potřeba dodržovat presumpci neviny,“ reagoval Beitl. Pelta v nadcházejících komunálních volbách už kandidovat nebude.

„Těch 24 let v komunální politice je dlouhá doba. Vzhledem k tomu, že jsem obviněn a že moji účast na kandidátce může využít politická konkurence jako negativum vůči ODS, jsem se rozhodl, že si odpočinu a stahuji se do doby vyřešení kauzy z veřejného života. Všechno jednou končí a já jsem v situaci, kdy doufám, že až se vyřeší mé osobní problémy, tak v budoucnu třeba budu znovu kandidovat,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam.cz Miroslav Pelta.