Před škodlivým virem typu trojského koně varuje policie již podruhé. Virové napadení se totiž stále množí. „Tímto případem se intenzivně zabýváme," reagovala Zuzana Součková, tisková mluvčí policejního prezidia.

Když se vir dostane do počítače, zobrazí se tabulka s červeným upozorněním: Pozor! Váš počítač je zablokován kvůli alespoň jednomu z důvodů uvedených níže.

Tato kostrbatá věta je dále doplněna o výčet trestných činů, kterých se měl uživatel počítače dopustit i s hrozící délkou trestu nebo pokutou.

Udivení lidé se třeba dočtou, že mají zaplatit 8 000 „ČZK" nebo informaci, že „vaše osobnost a adresa jsou v současné době určeny, kriminální případ se bude zahájeno proti vám, během příštích 72 hodin".

Na konci zprávy je pak nezbytný údaj o tom, že když se chce uživatel vyhnout stíhání, musí zaplatit pokutu státu.

„Upozorňujeme veřejnost, aby na podobné výzvy nereagovala," řekla Zuzana Součková. „Vylučujeme, že bychom uvedeným způsobem realizovali zákonná opatření směřující k případným pachatelům trestných činů. Navíc neexistuje žádný právní titul, který by umožňoval deklarovaným způsobem po zaplacení takzvané pokuty eliminovat úkony trestního řízení," dodala.

Policie dále doporučuje, aby si lidé zabezpečili své počítače antivirovými programy a v případě napadení virem se obrátili na odborníky k jeho zneškodnění.

Pokud se uživatelé počítače s tímto virem setkají, měli by to nahlásit policistům. Mohou k tomu využít on-line formulář, který je k dispozici na stránkách www.policie.cz pod názvem „Hlášení kyberkriminality". Oznámení policisté přijmou i na lince 158 nebo na služebně.