„Pachatelů, kteří se na tuto trestnou činnost specializují, přibývá a škody rostou do milionů. Nabízejí například předražené zboží a služby, jako je montáž nového bezpečnostního zámku za šest tisíc korun, nebo mají připravenou legendu, s níž si přijdou na statisíce. Bylo by potřeba, aby také senioři byli zákonem více chráněni," uvedl krajský šéf kriminalistů Martin Charvát.
Legendy kamion a vnuk
Policisté v poslední době mimo jiné řešili sérii případů s legendami kamion a vnuk.
„Kamion je o tom, že pachatelé na ulici osloví svou oběť s tím, že jejich zaměstnanec havaroval s kamionem, je v nemocnici a potřebují rychle peníze na operaci. Jako zástavu nabídnou taštičku s balíčkem dolarů. Když zmizí, v taštičce jsou jen papírové kapesníčky," vyprávěl kriminalista Přemysl Zahálka.
Legenda vnuk je ještě zákeřnější. „Seniorce zavolá neznámý muž. Babi, hádej, kdo tě volá. Ona si myslí že vnuk, řekne Co chceš, Honzíku? a už následuje historka o tom, jak potřebuje půjčit 250 000 korun na auto. Babičce se sice ten hlas nezdá, ale peníze nakonec předá," přiblížil další podvod Přemysl Zahálka.
Případů s legendou kamion bylo šest, jako pachatelé byli zjištěni slovenští občané, kteří ale dobře mluvili česky. Zadržet se podařilo i čtveřici pachatelů z Teplicka s legendou vnuk, kteří způsobili škodu za 600 000 korun.
Korektní a dobře oblečení
Pachatelé postupují zásadně bez násilí. „Senioři jsou pro ně velmi snadnou kořistí, zneužívají jejich osamělosti i zdravotních omezení. Snaží se působit seriozně, korektně, jsou dobře oblečeni, navíc se jim i vlichotí a přesvědčí je, aby jim peníze dali," vysvětlila policejní psycholožka Lenka Štréblová.
„V posledních případech, které jsme řešili, byly oběťmi pouze ženy. Pachatelé jsou recidivisté, kteří si komplice na tuto práci pečlivě vybírají. Mají i limit, pod který nejdou. Zajímavé jsou pro ně částky od padesáti tisíc korun výše," dodal Přemysl Zahálka.
Podle psycholožky Lenky Štréblové velkou roli v prevenci hraje rodina. „Senioři by neměli zůstávat dlouho sami, rodina by s nimi měla být v častějším kontaktu a umět jim pomoci i ve finančních otázkách, aby si třeba doma nenechávali velké částky," doporučila psycholožka.