Mají na svědomí krádeže a nelegální prodej více uměleckých děl a starožitných věcí, nejen slavných Fillových obrazů.

Psali jsme: Ukradli slavné obrazy, hrozí jim tvrdý trest

Před soud je ale přivedlo především, že ze zámku v Peruci v listopadu 2011 odnesli čtyři obrazy kubistického malíře Emila Filly. Policie rozběhla intenzivní pátrání. Jednalo se o prestižní záležitost. Byly odcizeny známé a velmi cenné obrazy za miliony korun.

Zdeněk Zikmund

Intenzivní pátrání několika policejních týmů nakonec vedlo k úspěchu.

Již 8. prosince 2011 dopoledne Štěpán Petik a Ondřej Lázo odjeli s obrazem od malíře Emila Filly „Zátiší s mísami ovoce" v hodnotě 4 milionů korun, na parkoviště Penny Marketu ve Vrchlabí. Tam Lázo jednal o prodeji obrazu se Zdeňkem Zikmundem, zájemcem o koupi tohoto obrazu. Ve skutečnosti šlo o policistu, který obraz koupil za 250.000 Kč. Peníze si potom Lázo rozdělil s komplicem Vojtěchem Hlouškem.

K dalšímu setkání a prodeji došlo 16. prosince po poledni ve Vrchlabí na parkovišti Penny Marketu. Tentokrát šlo o obrazy „Slepec" v hodnotě 10 milionů korun a „Zátiší s klarinetem a košíkem" za 3,5 milionu Kč.

Zájem měl opět Zdeněk Zikmund, utajený policista. Obrazy měl koupit za 1,85 milionu Kč. V částce byla obsažena i provize 200.000 Kč pro Petika.

Na místo obchodu s Fillou přijel autem Škoda Felicia Robert Žuna s obrazy v krabici od televizního přijímače. Podle obžaloby Žuna nebyl do věci zasvěcen.

Potom došlo k zásahu policie a vydání obrazů. Petik skončil také před soudem, protože věděl, že obrazy jsou kradené. Proto je koupil milovník umění, ve skutečnosti policista, za nepatrnou cenu.

Z jednání u ústeckého krajského soudu vyplynulo, že pachatelé krádeže obrazů možná netušili, jak velkou hodnotu kradená díla mají. Chtěli se jich rychle zbavit. Proto je prodávali hluboko pod cenou.

Helena Pšeničková, kriminalistka z ústeckého krajského policejního ředitelství, uvedla, že policie k této operaci ani dnes nechce prozradit žádné podrobnosti.

Čtvrtý obraz

Poslední odcizený obraz policii vydal Ján Mitro. Obraz měl od obviněné Eriky Kolaříkové, od které předtím již koupil nějaké věci. Nabízela mu obraz od Filly, on ale odmítal, že nemá kupce. Takový obraz se nedá prodat na ulici.

Mitro se hájí, že ze služební cesty z Francie a Holandska se vrátil 20. listopadu, obrazy byly ukradeny dva dny předtím. Proto o krádeži nevěděl. Po nabídce ještě jednoho obrazu si však říkal, že je zvláštní, když chce někdo takovým způsobem prodat dva obrazy od Filly, že to není jen tak, uvedl Mitro při výslechu.

Nakonec u něho zaklepali policisté a obraz, který měl u sebe, policii vydal.