Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda normu předložila v reakci na loňskou tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe.
ZACHOVALI DESETILETOU PLATNOST ZBROJNÍHO PRŮKAZU
Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí.
Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.
Dolní komora také zachovala desetiletou platnost zbrojních průkazů, když vláda ji navrhovala zkrátit na polovinu. Kabinet taky nedostal pravomoc nařídit v případě ohrožení státu nebo války obyvatelům, aby legálně držené zbraně odevzdali.
ZAREAGOVALI I NA VÝBUCHY VE VRBĚTICÍCH
Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej mít prostřednictvím policie.
Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci.
Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.
Zákonodárci upravili v této části jen ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově bude stačit hodina.