Policie se setkává se zločiny, ale i s lidským trápením
Ústecký kraj - Sebevražedných pokusů a dokonaných sebevražd v rámci ČR se dopouští každý měsíc přes dvě stovky lidí, uvedl před dvěma roky ústecký policejní psycholog Josef Kovářík. Je srpen 2014 a situace se nelepší.
V Rumburku v úterý kolem 18. hodiny upadla žena na podlahu, nemohla se hýbat. Měla zdravotní problémy. Z různých obav kolem možné hospitalizace a celkového stavu večer kolem desáté hodiny vzala nůž a opakovaně se pořezala na levé ruce. Naštěstí v krátké chvíli zazvonil na policii telefon a vyjela i záchranná služba.
Kvůli dešti přežil
Větší problémy měli policisté na Chomutovsku.
„Podle dostupných informací v úterý kolem 17. hodiny měl vyhrožovat potenciální sebevrah anonymním telefonátem, že si jde lehnout na koleje. Na první pohled vypadá komicky, že potom zavolal, protože prší, zvedl se a z kolejiště odešel. Tudíž ho vlak nepřejede. Policisté ale situaci nepodceňovali, protože řekl, že jde domů a tam skočí z okna. Potenciální sebevrah byl nakonec ztotožněn a policejní hlídka mohla zabránit sebevražednému činu v jednom domě v Klášterci nad Ohří. Padesátiletý muž byl předán záchranné službě," uvedl Kovářík.
Nejčastější důvody sebevražd
Někdy se některé vlivy vzájemně překrývají. Především se opakují tyto:
- životní beznaděj
- pocit bezmocnosti a bezvýchodnosti (i v důsledku nezaměstnanosti)
- pocit viny
- osamělost a odloučení
- deprese, jiná duševní choroba/porucha
- tělesná choroba
- momentální vliv alkoholu a drog
Naproti tomu byl smutný příjezd policistů do zahrádkářské kolonie mezi obcemi Červený Hrádek a Drmaly. Zde byl 5. srpna nalezen oběšený čtyřiapadesátiletý muž. Byl v pátrání od 3. srpna.
Příběh s fridexem
Naštěstí jenom pokusem o sebevraždu skončil případ v Teplicích. Podle policejního hlášení z 5. srpna skončil dobře případ, kdy byl přivezen do nemocnice v Teplicích muž s podezřením na otravu fridexem.
„Sedmatřicetiletý muž se nemohl vyrovnat s rodinnými problémy. Proto se pokusil 3. srpna o sebevraždu, ale 5. srpna již bylo zřejmé, že vše dopadlo dobře a život prostě půjde dál," dodal Kovářík.
Psycholog upozornil, že sebevražedný pokus je až vyvrcholením problému. Jde o dlouhodobý proces.
Na počátku smutného příběhu, mnohdy s tragickým koncem, je deziluze.
Člověk se dostává do depresivních stavů, někteří lidé se pro depresi i léčí, ale mnohdy chybí z vnějšku stimuly, které by ukazovaly v rodinném a společenském prostředí vydrž, bude lépe.