První o tom informovaly Lidové noviny, které citovaly z interního policejního protokolu. Podle něj si zadržený Michal K. minimálně od dubna 2013 zjišťoval vše o Houskovi, jeho družce Janě Vaňhové a jejich bydlišti. Prý se chtěl původně vydávat za poslíčka firmy PPL, aby se dostal co nejdál do domu.

Smrtelná rána

Osudné pondělí (18. listopadu 2013) pak Housku, který byl označován za kmotra ČSSD, u jeho domu doslova popravil. Nejprve ho omráčil speciálním paralyzérem, pak střílel. Do břicha a třikrát z bezprostřední blízkosti. Jeden z výstřelů, ten smrtelný, byl zezadu do hlavy, kdy Michal K. zřejmě střílel na jistotu. Policisté a státní zástupce už zpřísnili obvinění. Místo úmyslného usmrcení s maximálně osmnáctiletým trestem má teď Michal K. na krku plánovanou vraždu.

„Z prvního odstavce je čin překvalifikovaný na druhý a třetí," potvrdila Deníku mluvčí krajské policie Jana Matonohová.

Pod jmenovanými odstavci se kromě loupežné vraždy skrývá i taková, která by mohla zakrýt či usnadnit jiný trestný čin, nebo ta, která je spáchaná s jinou zavrženíhodnou pohnutkou. Za to mu hrozí dvacet let nebo až výjimečný trest. To opět nahrává spekulacím o tom, že Michal K. vraždil na objednávku. Myslí si to i právní zástupkyně Jany Vaňhové, Marie Benešová. A odpovídají tomu i informace, které Deník získal již před časem.

A sice, že policisté podezřelého nějakou dobu sledovali, zda je nepřivede na stopu jiné osoby. Policejní mluvčí Matonohová ale přímou otázku Deníku, zda kriminalisté vyšetřují nájemnou vraždu, odmítla komentovat. „V průběhu šetření se k tomu vyjadřovat nebudeme," uvedla stručně.

Prohledal kancelář exhejtmanky

Vrah po svém činu prohledával vilu, kde Houska s Vaňhovou žil. Podle Lidových novin prý dokonce vykopl zamčené dveře u pracovny Vaňhové, aby se dostal dovnitř. Nezjistilo se ale, že by něco ukradl.

O důvodu Houskovy vraždy se spekuluje od samého začátku. Příběhu zadrženého Michala K. totiž nikdo moc nevěřil. Překážel kontroverzní politik hazardnímu byznysu? Sbíral kompromitující materiály na vlivné osoby? Sliboval za úplatek zajištění evropských dotací? O tom všem se v médiích i mezi lidmi spekulovalo jako o motivu smrti Romana Housky.

Jak to bylo doopravdy? Policisté už možná brzy přijdou s celou verzí případu. „Vyšetřování se chýlí ke konci," potvrdil Lidovým novinám ústecký kriminalista Martin Charvát.