„Z celkového počtu 2261 žadatelů bylo přijato jenom 358. Většina ze zájemců o práci u policie nezvládla fyzické prověrky nebo psychotesty. Někteří z nich v průběhu doby o práci ztrácejí zájem. Proto získáváme policisty velmi těžce," zdůrazni Landsfeld.
Většina neprojde
Policejní psycholog ústeckého krajského policejního ředitelství Josef Kovářík tento trend přičítá tomu, že značná část zájemců o službu u policie nemá představu o tom, co práce policie obnáší.
„Policie dlouhodobě ztrácela ročně v kraji průměrně 125 policistů, někteří odešli sloužit jinam. Přijato bylo ročně v průměru 181 policistů," uvedl ředitel policie.
Policejní psycholog upozorňuje: „Do jisté míry mladým mužům chybí vojenská prezenční služba. Na vojně kromě drilu, který samozřejmě neměl nikdo rád, se v předstihu před nástupem k policii seznámili s jednáním v kolektivu ozbrojeného sboru, kde rozhodování bylo podřízeno rozkazům," uvedl psycholog. Dodal, že lépe projdou sítem absolventi klasických středních škol. Větší problémy v přijímacím řízení mají absolventi učňovských oborů s maturitou.
„U vysokoškoláků je někdy problém, že mají větší očekávání, než jim může služba u policejního sboru naplnit. Vysoký intelekt a velké schopnosti, ale problémy s týmovou prací z talentovaného vysokoškoláka nedělají dobrého policistu," dodal Kovářík.
Určitou neukotvenost nově přicházejících policistů lze vidět z toho, že nejvíce policistů odchází již po 5 letech až 20 letech služby. Tedy odcházejí v době nejvyšší výkonnosti. Proto věkový průměr policistů dosahuje 38,5 roku.
Chyběla koncepce
Podle Landsfelda personální politika byla u policejního sboru nekoncepční. Po fázi většího propouštění náhle nastalo období velkého náboru, kdy se slevovalo i z nároků na zájemce o práci u policie.
V rámci vlny doplňování vzdělání v Ústeckém kraji tisíc policistů získalo vysokoškolské vzdělání, ale tabulková místa jsou jenom pro dvě stovky vysokoškoláků. Ostatní policisté slouží na místech středoškoláků.
Ústecký kraj může přijmout 160 nových policistů. Jenže nových 160 tabulkových míst bude policie obsazovat zhruba dva roky, než je naplní, řekl Landsfeld s tím, že 90 % nových policistů bude zařazeno do služby na obvodní oddělení. Tam chybí nejvíce především na obvodních odděleních na Litoměřicku, Mostecku a Chomutovsku. Cílový stav je 3323 policistů v Ústeckém kraji.