Víc než tři pětiny Čechů připouští, že se nevyznají v právních předpisech. Nadpoloviční většina populace se dokonce považuje za právně negramotnou. Nejsrozumitelnější oblastí je přitom pro lidi pracovní právo.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Sanep, který hodnotil právní gramotnost u české veřejnosti.

Svá práva by jen na základě vlastních znalostí nedokázaly obhájit dvě třetiny lidí.

„V případě soudního sporu mají lidé největší obavy z nevymahatelnosti práva. Dlouhého soudního procesu s nejistým výsledkem se bojí 22,7 procenta lidí, z nákladů na právní služby má obavu 11,9 procenta dotázaných," popisuje výsledky průzkumu ředitel společnosti Sanep Oldřich Zajíc.

Nevěří právníkům

Skoro čtyři procenta lidí v průzkumu uvedla, že nevěří právníkům.

„Právníka jsem nikdy v životě nepotřeboval a doufám, že to tak zůstane i v dalších letech. Nemám je rád, protože se s nimi všechno akorát komplikuje," říká rezolutně pětapadesátiletý Jaroslav Kozák ze severu Čech.

Dvaačtyřicetiletá Marie Prachovská s ním ale nesouhlasí. Právníka využila, když jednou vzala spravedlnost do svých rukou a poškodila cizí věc. Za jeho pomoc byla ráda.

„Advokát se mnou absolvoval výslech na policii, vyřídil náhradu škody a připravil potřebné dokumenty. Vyhnula jsem se díky němu soudu, ušetřila spoustu nervů i peněz a z incidentu jsem odešla s čistým trestním rejstříkem," vzpomíná Marie Prachovská.

Bohatí využívají neznalosti chudých

Průzkum, kterého se zúčastnilo přes 25 tisíc lidí, dále ukázal, že kvůli strachu ze sporu a vysokých nákladů se svých práv a nároků někdy vzdalo skoro padesát procent lidí. I když byli v právu.

Pouze 16,5 procenta lidí ví, že mohou vyhledat pomoc u společností poskytujících právní ochranu, a to už od sta korun měsíčně.

Češi dali najevo i svůj negativní názor na korporace a vrstvu bohatých.

„Celých 87 procent dotázaných si myslí, že velké společnosti a movití lidé zneužívají neznalosti práva obyčejných lidí," zdůrazňuje Oldřich Zajíc.

Obecnou právní gramotnost v průzkumu jednoznačně připustilo pouze 7 procent lidí. Nejvíce se orientují v pracovním právu. Naopak majetkové právo je pro Čechy velkou záhadou.

Jen přes šest procent lidí si myslí, že se vyzná ve všem.

Studenty právo příliš nezajímá

Ač se s českým právním řádem, jednotlivými oblastmi práva i systémem soudnictví seznamují už studenti středních škol, jejich reálné znalosti bývají mnohdy mizivé.

„Jedna nebo dvě hodiny týdně na důkladné probrání tématu nestačí. Většinu dnešních studentů navíc právo nezajímá. Ti, kteří z předmětu nematurují, si z něj pamatují velmi málo. Někteří ani neumí vlastními slovy vysvětlit základní pojmy, jako je například zákoník práce nebo ústava," upozorňuje učitelka z jedné střední školy na Litoměřicku.