Původně byl předpoklad, že rozsudek by mohli obžalovaní vyslechnout v polovině roku. Přitom nebylo možné předem ani vyloučit, že bude proces ukončen až po prázdninách.

Jednání před ústeckým krajským soudem se protahuje. Velmi rozsáhlé byly nejen výslechy obžalovaných, ale mnoho času zabraly i výslechy zhruba čtyř desítek svědků. Někteří svědci jsou do dnešních dnů doslova nedostižitelní.

Trestní senát čeká ještě přehrání odposlechů, nelze vyloučit ani časové problémy se znaleckým posudkem jednoho Fillova obrazu.

Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová předpokládá, že proces se zloději obrazů skončí do konce roku. Vzhledem k tomu, že je říjen, příliš času již nezbývá…

Pro kriminalisty a žalobce bylo velkým trumfem, že jeden z obžalovaných Marian Lázo se přiznal ke krádežím starožitností a obrazů v několika objektech. Také před soudem uvedl, že si je vědom toho, že díky své součinnosti je mu přiznán status spolupracujícího svědka. Bude mít při rozhodování o trestu silnou polehčující okolnost.

Marian nejen, že se přiznal ke krádeži obrazů Emila Filly, ale též rozkryl ostatní vloupání, a usvědčuje Hlouška i svého otce Ondřeje Láza.

Část obžalovaných se snaží spíše nemluvit, někteří přiznávají jenom část viny, jiní se cítí nevinni.