Narodil se v roce 1962 v Mostě, bydlel v Praze Bubenči, ale skrýval se v SRN. Tam byl zadržen a předán do ČR. Jeho manželku Natalii Mannsteinovou, narozenou v roce 1967 v Kyjevě, ukrajinskou státní příslušnici, která se skrývá kdesi na Ukrajině, trestní senát soudí v nepřítomnosti jako uprchlou.

Oba jsou obviněni ze zpronevěry a Mannstein i z podvodu. Obžaloba je mimořádně obsáhlá. Popis toho, co podle hospodářské kriminálky měli oba obvinění zapříčinit, je na 57 stranách textu obžaloby.

Manželé měli v desítkách drobných částkách zpronevěřit přes deset milionů korun. Obžalovaný muž byl v postavení obchodního manažera společnosti Auto Mannstein se sídlem v Chomutově. Objednali osobní automobily značek Chevrolet a Opel a nákup automobilů byl financován prostřednictvím jedné akciové společnosti.

Zatčen v Německu

Manželé Mannsteinovi v dubnu 2009 opustili Českou republiku a zdržovali se převážně v Norimberku v SRN. Později odjeli do Maďarska a na Ukrajinu. Mannstein byl zadržen v Německu několik dnů po příjezdu z Ukrajiny, kde se předtím skrýval. Skončil v české vazbě.

Natalia Mannsteinová byla v postavení jednatelky společnosti Auto Mannstein, ale podle obžaloby formálně a účelově. Společnost ovládal Antonín Mannstein.

Společnost manželů Mannsteinových objednávala vozidla značek Chevrolet a Opel. Nákup vozidel byl financován prostřednictvím jedné společnosti.

Mannstein prý peníze za vozidla nepředával společnosti vlastnící prodávaná vozidla. Tím se podle obžaloby dopustil zpronevěry. Zájemci o auta také skládali zálohy. Podle obžaloby je zřejmé, že obviněný jednal ze zištných důvodů podvodným způsobem.

„Jednal tak v době, kdy si byl vědom skutečnosti, že společnost je v platební neschopnosti 18.3.2009 bylo zahájeno insolvenční řízení. Věděl, že nebude možné financovat nákup dalších vozidel. Přesto zálohy od zájemců o vozidla byly vybírány a škoda narůstala," tvrdí obžaloba.

Od ledna 2008 do března 2009 oba obžalovaní jako jediné dvě oprávněné osoby k čerpání peněz společnosti nakládali s uvedenými finančními prostředky v rozporu se zájmy společnosti a pro své soukromé účely, tvrdí dále obžaloba.

Sice dispoziční právo k bankovním účtům měla pouze Mannsteinová, ale podle svědeckých výpovědí zřejmě s finančními prostředky na účtech, prostřednictvím bankovních karet, či internetové služby disponoval i Mannstein. Výběr z pokladny společnosti byl přístupný oběma.

Podle svědků vedli manželé nákladný životní styl užívali rezidenční byty, drahá vozidla, nákupy obviněné ženy také nebyly skromné, k tomu ještě herní vášeň obviněného. Mannstein navštěvoval kasina a hrál automaty.

Mannstein prováděl převody finančních prostředků do jiných společností, které údajně ovládal. Připravili o mnoho milionů svou vlastní společnost, ale i zákazníky a společnost, pro kterou prodávali osobní auta.

Obviněná žena nebyla dosud soudně trestána, její manžel ano. Naposledy v Praze v roce 2009 byl muž odsouzen k peněžitému trestu 70 000 Kč a k zákazu činnosti výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních společnostech na dobu 5 let.

Je nevinen

Před soudem v pátek Mannsteinn uvedl, že skutečnost je jiná, než jak je uvedeno v obžalobě.

Obviněný na začátku zdůraznil, že působil v řadě společností v Rusku, na Ukrajině a v Německu, luxusní vozy byly firemní a též luxusní život byl důsledkem toho, že působil v několika místech Evropy.

„Mé příjmy nebyly závislé jenom na Auto Mannstein. Používal jsem auta na leasing, protože to bylo výhodné, pokud člověk najede za rok 120 000 km a pracuje 20 hodin denně," zdůraznil Mannstein.

Ve své výpovědi rozsáhle vysvětloval, proč se vlastně ničeho špatného nedopustil.

Další soudní jednání bude probíhat v dubnu.