Podle proděkana z ústecké univerzity a odborníka na třídní management Jiřího Škody je důležité, aby škola nezatajovala žádné informace. A to jak před policií, tak před žáky.

Co by škola měla nyní dělat?

Hlavní je nepodléhat panice. Určitě se dospělým i dětem honí hlavou nejčernější scénáře, co se mohlo stát, i s ohledem na předchozí případ únosu dvou dětí v garáži na Střekově či rozjitřenou atmosféru ve společnosti v souvislosti s teroristickými útoky. Může jít o útěk z domova s dosud neznámým motivem, dívka mohla mít i z něčeho obavy, například z vysvědčení nebo ze šikany. V tomto věku nelze vyloučit ani útěky s domnělou romantickou láskou. Učitelé, stejně jako veřejnost, mají jen minimum relevantních informací, takže bych radil zachovat klid a pokračovat v normální práci třídy.

Co když se děti budou vyptávat během vyučování?

Říct jim na rovinu, že nevíme, co se stalo, zda dívka utekla sama, nebo zda byla unesena či s někým šla dobrovolně.

Jak může v pátrání pomoci sama škola?

Především netajit informace, které mohou k pátrání a případným motivům zmizení přispět. Dívka se mohla svěřit spolužákům s případnými problémy nebo se svými plány, mohla probírat s kamarádkami, s kým je v kontaktu, s kým komunikuje třeba na sociálních sítích. V tomto věku se děti svěřují spíše vrstevníkům než rodičům. Učitelé mohli zaznamenat třeba zhoršení prospěchu, nepozornost dívky, ustrašenost. Každý detail, každá změna chování může hrát v této chvíli velkou roli.

Může učitel paradoxně tuto situaci využít ve výuce?

Klidně by to učitel mohl pojmout jako prevenci! Že i když vás, děti, něco trápí, jsou tu lidé, kteří jsou připraveni vám pomoci, kterým se můžete svěřit. Nejen rodiče a kamarádi, ale i odborníci, třeba školní psychologové. A že není třeba mít strach například ze známek na vysvědčení, protože ty se vždycky dají opravit. Nestyďte se přiznat, že něco nevíte, něco vás trápí nebo vám něco chybí.

Najdeme ji, věří uživatelé sociálních sítí a pomáhají O pohřešovanou Michaelu Patricii Muzikářovou se zajímají nejen policejní týmy, ale také uživatelé na sociálních sítích. Hromadně sdílejí novinové články včetně dívčiny fotografie. Její bývalý spolužák Kryštof založil na facebooku i skupinu s názvem „Najdeme ji", kde chce, aby lidé o mladé školačce sdíleli aktuální informace. „Je mi to líto, je to jediná věc, co jsem mohl udělat. Moc si přeju, aby se našla," říká Kryštof, který Míšu charakterizuje jako bezproblémovou, příjemnou dívku.