Jedním z nejpalčivějších témat byly peníze, protože „protidrogová politika se bez peněz dělat nedá," zdůraznil Vobořil.

Peněz bude více

Podle radního Ústeckého kraje pro oblast bezpečnosti a sociálních věcí Martina Kliky z krajských peněz by též do protidrogové prevence měly směřovat 3 miliony.

„Náš kraj je specifický. Po Praze je drogami nejvíce zatížen náš kraj. Peníze budou určeny přímo na protidrogovou problematiku. Jsou tendence podporovat především sport a kulturu a problém drog je úplně na okraji," zdůraznil Klika.

Podle ředitelky občanského sdružení White Light Ivany Radimecké je zhruba 14 % drogově závislých z ČR z Ústeckého kraje (odhadem asi 6 800 osob).

Dodala: „V rámci krajského úřadu je radní Klika první, který aktivně spolupracuje, abychom získali více finančních prostředků, ale i tak to bud málo, protože neziskové organizace jsou finančně silně podhodnoceny."

Sport není prevencí

„Pokud si někdo myslí, že sport lze považovat za specifickou protidrogovou prevenci, je na omylu. Drogově závislé sport vůbec nezajímá," dodal Vobořil na téma podporu sportu a drogové prevence.

Radimecká k tomu dodala, že ze své praxe má i zkušenost se sportovci, kteří se dostali bez ohledu na sport na drogové scestí.

Chybí lidé

Podle národního protidrogového koordinátora Vobořila kvůli nedostatku financí chybí v celé republice 30 % pracovníků se zkušeností s drogově závislými. Trend stále většího šetření začal v roce 2002 a podepsala se na něm také následující finanční krize. V posledních dvou letech se situace postupně zlepšuje.

Vobořil podpořil Radimeckou, která zdůraznila, že nestačí jenom vyměnit co nejvíce použitých injekčních jehel a stříkaček mezi narkomany, ale také se jim věnovat. Aby jim někdo mohl pomoci vyřešit problémy s úřady, a pomohl jim na cestě ze závislosti.

Problémů je dost

Bohumil Kotas, ústecký emeritní policejní vrchní rada a plukovník ve výslužbě, se též zúčastnil jednání na krajském úřadu. Podle jeho údajů je drogová scéna stále velmi aktivní. Loni sice policie odhalila při raziích proti pěstitelům marihuany méně rostlin konopí, ale o to více zadržela sušené marihuany.

Zdůraznil, že pokud si někdo myslí, že když přestanou proudit léky z Polska využitelné k výrobě pervitinu, že se dostupnost této drogy sníží, bude překvapen. Lze očekávat, že chybějící léky nahradí chemikálie dovážené pravděpodobně balkánskou cestou.

Policie zintenzivňuje boj s drogami. Kotas uvedl, že v roce 2014 policie v Ústeckém kraji evidovala 471 drogových trestných činů, tedy 2,14% ze všech trestných činů obecné kriminality. V roce 2015 šlo již o 549 případů, tedy 3,62 % evidovaných trestných činů.

Za 1. čtvrtletí letošního roku zahájila policie v Ústeckém kraji vyšetřování 145 případů výroby a šíření drog. Nejvíce případů je letos zatím vyšetřováno na Teplicku, Mostecku a Chomutovsku.