Špatné zkušenosti mají i řidiči z Ústí nad Labem.

Agresivita roste

„V poslední době vnímáme prudký nárůst běženců v této oblasti. Roste i jejich agresivita," potvrdil Karel Klouda, člen představenstva ústecké firmy Zdemar transport.

Severofrancouzský přístav Calais je nejproblematičtějším místem, kde se shromažďují ilegální imigranti, zejména ze severní Afriky a snaží se dostat přes kanál La Manche do Velké Británie.

„Tento problém řeší řidiči kamionů už několik let nocují pouze na hlídaných parkovištích na vzdálených místech, kontrolují neporušenost návěsů, v blízkosti přístavu se snaží vůbec nezastavovat. Všechna opatření se ale v posledních dnech stávají nedostatečná a s rostoucím množstvím a agresivitou běženců jde již doslova o život," uvedl Martin Felix ze sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia.

Jak sdělil Karel Klouda, minulý týden se v bezprostředním ohrožení ocitli i dva řidiči ústecké dopravní firmy. Přestože v blízkosti přístavu kamiony už ani nezastavují před značkou STOP, aby se na vozidla nenavěsily hrozny uprchlíků, pomalou jízdou se musí pohybovat v blízkosti terminálu.

Toho využívají zoufalí běženci, kteří na kamiony naskakují, mnohdy i za jízdy otevírají nákladová vrata a snaží se ukrýt, často i na bizarních místech na nápravách či rezervě. Řidiči, kteří se snaží chránit náklad a vyhnout se drastické pokutě na britské straně, se ale stále častěji setkávají s přímým násilím.

Rozvášněný dav

Karel Klouda řidičům radí:

„Zde jde již opravdu o život a jedinec mezi rozvášněnými uprchlíky nemá šanci se ubránit. Jedinou možností je neopouštět vozidlo, snažit se dojet do prostoru terminálu, kde je situace klidnější, a přítomnost běženců řešit s personálem. Také je důležité zabezpečení techniky. Naši řidiči byli při snaze přimět uprchlíky k opuštění vozidla fyzicky napadeni a byli rádi, že vyvázli bez újmy na zdraví."

„Česmad Bohemia se v souvislosti se zdokumentovanými případy obrací na Mezinárodní unii silniční dopravy i ministerstvo zahraničních věcí, aby situaci začaly neprodleně řešit s francouzskými partnery," dodal Martin Felix.