„Ústecká policie vyzývá občany, aby věnovali pozornost těm, kteří se pohybují v bezprostřední blízkosti automobilů. Poškozování aut mohou způsobovat dospělí i děti," uvedla Valerie Bartošová z ústecké policie.

Jako příklad uvádí Bartošová případ z poloviny ledna. Na ústeckém Střekově dosud neznámý pachatel poškrábal lak vozidla. Pachatel doslova „objel" automobil, čili rýhu vedl vodorovně po celém obvodu vozidla. Škoda byla vyčíslena na 25 tisíc korun.

Čáry i smajlíky

Policisté se setkávají s případy, kdy vandal udělal po obvodu auta čáru. V prvním dubnovém týdnu ale zaznamenali nebývale brutální útok. Neznámý škrábal nejen že „objel" auto Škoda Octavia. Rýhu doplnil také o tzv. smajlíka o průměru 200 mm nad levým předním světlem a ještě jednoho vyryl do pravé horní části přední kapoty o průměru 300 mm. Další dva smajlíky byly poblíž klik u obou pravých dveří. Ty byly o průměru 150 mm.

Pseudoumělec potom ještě připomenul majiteli vozidla jeho registrační značku tím, že ji vyryl na plech zadních dveří pod zadním oknem. Nechyběly ani drobné škrábance a byla např. poškrábána obě přední zpětná zrcátka, u víčka nádrže byla rýha ve tvaru trojúhelníku.

Také v tomto případě škoda na poškozeném laku dosáhla 25 tisíc korun.

Nebo např. na přelomu února a prvního březnového dne přes noc na Střekovském nábřeží neznámý pachatel poškrábal přední kapotu vozu. V polovině března v Žukovově ulici řidič nahlásil poškození zpětného zrcátka na voze.

K podobnému útoku došlo na Střekově již den před Silvestrem. Tehdy 30. prosince 2012 na Opel Zafira na kapotě a boční dveře se škrábanci podepsal pachatel s takovou vervou, že došlo i k promáčknutí plechu u dveří.

Podle Bartošové dochází k podobným útokům prakticky všude. Typickým příkladem je např. poškrábání vozu v Žežické ulici v Krásném Březně, pod točnou trolejbusu linky č. 55. Pachatel poškrábal lak na zaparkovaném voze Škoda Fabia.

Protože pachatel udělal rýhy po celém levém boku vozidla, udělal je podle místních obyvatel pravděpodobně řidič, který asi sám vystoupil nedaleko z auta. Škrábanec byl na straně řidiče, na opačné straně vozu byl chodník pro chodce.

Místo je prakticky opuštěné. Pouze jednou za čtvrt hodiny až za dvacet minut se zde otočí na konečné trolejbus.

Milionové škody

Loni v Ústeckém kraji policie evidovala na 900 případů poškození cizí věci, z toho nemalou část představuje i poškození vozidel. Celkem škody dosáhly 26,4 milionu korun. Bohužel, jenom zhruba 18 % případů se podařilo vyřešit.

V Ústí nad Labem v roce 2012 ze 125 případů poškozování cizí věci 81 případů představují poškození automobilů.

Z toho 80 % představovaly případy z centrálního města, z Klíše a Dobětic. V menším počtu následovala poškození vozidel v obvodu policejních stanic Trmice a Krásné Březno.

Rok 2013

Letos policie v Ústí vyšetřuje již 21 vandalských útoků na auta. Z toho 13 případů je v oblasti obvodního oddělení Ústí město a znepokojivý je také nárůst případů v policejním obvodu ÚstíStřekov, kde policisté evidují již 4 případy.