Někteří tipují dokonce až konec roku 2015, uvedl pro Deník ústecký senátor Jaroslav Doubrava.

Padělané doklady

K podání odvolání došlo poté, co Okresní soud v Teplicích rozhodl 22. prosince 2014, že podnikatel Milan Vinkler (1960) z Teplic, ale toho času ubytovaný ve vazbě, je vinen, že nelegálně přechovával zbraně a padělky dokladů.

Při domovní prohlídce navečer 17. 4. 2014 policisté v jeho domě nalezli ve skryté místnosti a v přízemí rodinného domu menší arzenál nelegálně držených zbraní a padělané doklady.

Podle dostupných informací prohlídka rodinného domu byla provedena na návrh Vrchního státního zastupitelství v Praze a schválena jedním z pražských soudů. Domovní prohlídka byla povolena kvůli podezření z trestné činnosti hospodářského charakteru. Zbraně a padělky dokladů byly objeveny jako netušení „kostlivci".

Skrytý arzenál

V tajné místnosti našli policisté dvě pistole a čtyři samopaly vzor 61, čtyři tlumiče a několik zásobníků do zbraní a něco nábojů přes čtyři tisíce. V domě našli policisté ještě zásahovou výbušku se zapalovačem a padělané či upravené litevské a slovinské doklady.

Zbraně byly střelbyschopné. Spolu s tlumiči patřily mezi zakázané zbraně, na které neměl Vinkler oprávnění je držet. Byl proto odsouzen za nedovolené ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny.

Byl poslán do vězení s ostrahou na čtyři léta, jeho zbrojní a muniční sklad a padělky dokladů propadly státu, ale rozsudek zatím není v právní moci. Odvolal se.

Myslel, že jde o únos

Vinkler v přípravném řízení, u okresního soudu, a také v jednom pořadu v televizi, tvrdil, že žádné zbraně nepřechovával. Naopak stal se prý obětí komplotu a útoku, protože ráno 17. dubna 2014 neznámí zakuklenci vpadli do domu.

Myslel si, že ho přišli unést a schoval se do tajné místnosti, o které věděl z rodiny jenom on. Podědil ji po rodičích. Ve 13 hodin ho tam našli policisté, když vyrazili dveře. Prý v té době v utajené místnosti žádný arzenál střelných zbraní nebyl.

O ranním útoku nikdo nic neví. Policisté zahájili domovní prohlídku až později. Podle Vinklera údajně před čtvrtou hodinou odpolední nějaká osoba měla přinést do domu dvě tašky. Že by s padělky dokladů a zbraněmi? Tuto výpověď Vinkler několikrát změnil. Vinkler si myslí, že to mohlo být součástí snahy o jeho diskreditaci.

Policejní komplot?

Vinkler se bránil, že údajně doklady nastrčila policie, protože v září 2010 byl zatčen a doklady, které u něho policie našla, měl tehdy u sebe.

„Jenže, tady Vinkler narazil, protože doklady předtím nikdy nebyly obžalovanému zabaveny. Doklady měl prý dostat od jednoho pána pro Nadaci Praha New York 1969. Jenže taková nadace není. Vinkler povídal, že šlo prý o krycí název pro jakousi skupinu pro operace ve střední části Evropy v rámci CIA. Žádné problémy s tím ale neměl, protože se také na něho vztahovala amnestie z roku 2013," dodal Doubrava.

Při domovní prohlídce našli policisté údajně také nějaké dokumenty, akcie a pěkných pár milionů korun. Ale to jsou neoficiální informace.

DNA na zbraních

Důkazy a svědectví policistů provádějících domovní prohlídku teplický okresní soud shledal věrohodnými. Kromě toho Vinkler měl problémy s padělanými doklady již dříve. Např. začátkem roku 2005 na lichtenštejnských hranicích předložil padělaný pas.

Vinklera nepotěšili ani soudní znalci. Stopy DNA byly nalezeny na některých zbraních.

Přes řadu námitek okresní soud nepovažoval domovní prohlídku za nezákonnou.

Několik partnerek

Podle právníků, kteří o kauze vědí, byla Vinklerova obhajoba natolik rozporuplná, že i po vynesení rozsudku je možné očekávat různé překvapivé kroky.

Například mělo za Vinklera podat odvolání kontroverzní občanské sdružení (podle současné terminologie jde o spolek) Liberty People a několik Vinklerových partnerek.

„Neslyšel jsem ještě nikdy o tom, že by někdo oznamoval u soudu, že má několik partnerek či družek," uvedl s úsměvem senátor Doubrava. Dodal, že se to dozvěděl jako raritu, se kterou se právníci nesetkávají.

Předsedkyně odvolacího senátu ústeckého krajského soudu Naďa Hájková uvedla, že Vinkler skutečně podal odvolání, řešila řadu námitek i otázku podjatosti vůči ní. Dokonce podal stejnou námitku i vůči předsedovi krajského soudu.

„Jednání o odvolání, které mělo proběhnout v červnu, se nekoná. Spis je odvezen k vrchnímu soudu, protože nepravomocně odsouzený podal návrh na odnětí věci ústeckému krajskému soudu a přikázání věci jinému krajskému soudu," uvedla Hájková.

Podivná odvolání

K tomu, že ve prospěch Vinklera podalo odvolání občanské sdružení (spolek) Liberty People, a řada Vinklerových údajných družek či partnerek, Hájková uvedla, že skutečně tři osoby ve svých odvoláních sebe označily jako partnerky obžalovaného.

„Odvolat se mohou proti rozsudku kromě obžalovaného a státního zástupce i příbuzní obžalovaného v pokolení přímém, tedy sourozenci, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh. Dvě ženy sice obžalovaného znají, ale nejsou jeho družky.

Třetí osoba nesdělila soudu bližší informace k údajnému partnerství s obžalovaným. U třetí osoby nejde ani s jistotou určit podle jména, zda jde o muže či ženu, a více o této osobě nevíme. Obžalovaný sám krajskému soudu sdělil, že v družském poměru je dlouhodobě s jinou osobou," uvedla soudkyně Hájková.

Kromě toho i odvolání občanského sdružení Liberty People je zcela nesmyslné, protože sdružení není součástí odvolacího jednání jako oprávněná osoba.

Odvolací maratón neskončil

Proti rozsudku se odvolali oba synové Vinklera, jeho oficiální manželka, a také jeho sestra. Ti podle soudkyně Hájkové nárok na odvolání mají.

Kdy k odvolacímu maratónu dojde, ale nikdo neví, protože o stížnosti na údajnou podjatost ústeckého krajského soudu rozhodne pražský vrchní soud zhruba za měsíc, dříve ne.

Akt zoufalství

Případ mě začal zajímat v souvislosti s televizním pořadem, kde Vinkler vystupoval jako oběť, vysvětluje svůj zájem senátor Doubrava.

„Byl jsem překvapen jeho urputnou obranou. Má na ni plné právo, ale série námitek podjatosti se mi zdá komická. Vždyť, kdo by mohl být proti Vinklerovi zaujatý? Už ho prakticky nikdo nezná. Dávno je zapomenuto, že začátkem devadesátých let se snažil s jistou pompézností podnikat. Dnes je to jenom jeden z mnoha odsouzených, a ještě k tomu jenom na pár let. Snaží se s pomocí námitek podjatosti oddálit projednání jeho odvolání? Kdo cítí, že mu odvolání pomůže, by spíše průběh odvolacího procesu urychlil. Vinkler spíše spoléhá na zázračnou metodu maření jakéhokoliv jednání.

Protože je ve vazbě, nemůže na léta utéci, jako v jeho tzv. lihové aféře. Snaží se o to alespoň v komorním prostředí vazby. Sype z rukávu různé protesty, námitky a tak dále. Předpokládám, že bude psát i k ústavnímu soudu a někam do EU," uvedl Doubrava, a zdůraznil:

„Jeho spolupráce s občanským sdružením (spolkem) Liberty People mi přijde jako akt zoufalství. Liberty People není pro řadu právníků a soudců nic důvěryhodného. Pokud vím, i Deník se již řadu měsíců zabývá fenoménem Liberty People. Funguje jenom díky díře, čili chybě, v zákoně," dodal ústecký senátor Doubrava.

Příběh poněkud zvláštní amnestie

Milan Vinkler byl sice ze začátku devadesátých let znám jako spoluzakladatel PPF a bývalý majitel fotbalové Slavie, ale později jako člověk stíhaný za podvodné obchody s lihem. Stát měl údajně kvůli Vinklerovým pašerákům přijít na daních a clu o 25 milionů korun kvůli dovozu lihu z Itálie do ČR.

Osudný koncert

Policie Vinklera zatkla v roce 2000 na hranici s Rakouskem s padělaným slovenským pasem. Sice byl v roce 2005 poslán v Plzni na 7,5 roku za mříže, ale odvolal se k vrchnímu soudu a preventivně zmizel. Vinkler se v zahraničí ukrýval čtyři roky, ale byl zatčen v roce 2010, když jel na pražský koncert Guns N' Roses.

Měl štěstí, že Vrchní soud v Praze v květnu 2012 řešil Vinklerovo odvolání a rozhodl ve Vinklerův prospěch. Kauza se vrátila zpět k projednání ke Krajskému soudu v Plzni. Nakonec kvůli prezidentské amnestii z ledna 2013 soudci přišli o práci. Museli případ ukončit, protože Vinklerovi se podařilo prodlužovat soudní jednání o více než osm let.

Wika prý není PPF

Podle skupiny PPF Milan Vinkler nikdy nebyl zakladatelem ani spoluzakladatelem PPF, nebyl ani akcionářem jakékoli společnosti PPF a nikdy se aktivně neúčastnil řízení žádné z těchto společností. Vinkler byl jednatelem společnosti WIKA, která se podílela na založení Správy prvního privatizačního fondu.

Ta byla později přejmenována na PPF investiční společnost. Akciový podíl společnosti WIKA byl vypořádán začátkem roku 1994. Holdingová struktura PPF vznikla až počátkem roku 1997 založením společnosti PPF a.s.