„Stíháni jsou zástupci žadatele o dotaci na projekt, zástupci společnosti zpracovávající žádost o dotaci, tehdejší pracovníci Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, architekt zpracovávající projektovou dokumentaci k žádosti o dotaci a regionální podnikatel ve stavebnictví,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Podle kriminalistů měl žadatel požádat dotační úřad o dotaci na rekonstrukci tří pater hotelu, i když věděl, že v jednom z nich už stavební práce proběhly. Žadatel tedy nesplnil podmínky pro poskytnutí dotace, která mu proto podle pravidel operačního programu neměla být poskytnuta. „Dotace však byla na základě společného koordinovaného jednání všech členů organizované skupiny schválena,“ konstatoval Ibehej. Dodal, že k proplacení částky 15,7 milionu korun nedošlo.

Obviněné osoby policie stíhá na svobodě. Čelí obvinění z dotačního podvodu, poškození finančních zájmů Evropské unie, zneužití pravomoci úřední osoby a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Návrhem na podání obžaloby se zabývá Vrchní státní zastupitelství v Praze, kterému NCOZ předala spisový materiál.

Bývalý senátor Alexandr Novák, jeden z hlavních obviněných v kauze ROP Severozápad, neúspěšně žádal o možnost vycestovat
Novák z kauzy ROP Severozápad do ciziny nemůže. Mohl by utéct, rozhodl soud

Případ patří mezi politické skandály ROP Severozápad, v němž státní orgány už deset let rozplétají nekalé praktiky při rozdělování miliardových evropských dotací. Soudní proces v hlavní kauze, kde je obžalováno 27 lidí, začne v září.

Ústecký krajský soud už dříve zprostil obžaloby jednoho z obviněných v kauze ROP, který se angažoval v případě projektu na rekonstrukci hotelu Cascade. Soud mu vinu neprokázal.

Podle projektu se měla dotace použít na deváté patro, úředníci ROP ale zjistili, že už dřív bylo částečně upraveno a chtěli projekt vyřadit. Vyřazení projektu se mělo řešit v zákulisí změnou projektu na sedmé patro a úpravou žádosti. Dotčená firma nakonec od projektu odstoupila a dotaci nezískala.

Ivana Totter, dříve Řápková, na archivním snímku
Exprimátorka Chomutova Ivana Totter podniká s kmotry z kauzy ROP Severozápad

Hotel Cascade od té doby změnil majitele a nyní patří městu Most, které ho koupilo kvůli obavám ze vzniku ubytovny. Koupi hotelu za 81 milionů korun schválilo loni v prosinci zastupitelstvo. Město také založilo společnost Cascade servisní s. r. o., která hotel provozuje.

Hotel Cascade se otevřel v roce 1983 pod názvem Murom a s kapacitou pro 486 hostů. Objekt má 13 pater, 168 pokojů, restauraci, kavárnu, taneční sál pro 150 lidí, vlastní prádelnu, parkoviště pro pět desítek aut a další zázemí.