Unikátní soudní jednání probíhá celý srpen u ústeckého krajského soudu. Na lavici obžalovaných skončila rozsáhlá skupina 16 mužů a žen zásobující značnou část ústecké drogové scény pervitinem.

Rozsáhlý případ takzvaného městského drogového gangu z Ústí nad Labem se týká výroby pervitinu a jeho prodeje v rozmezí let 2015 a 2016. Část gangu tehdy dovážela léky pro výrobu pervitinu z Polska, další obvinění drogu vyráběli, ostatní pak prodávali.

Pervitinem zásobovali podstatnou část ústecké scény, takže po jejich zatčení se dokonce tato droga stala na čas nedostatkovým zbožím.

„Případ je velmi rozsáhlý. Obžaloba má 110 stran a obsahuje desítky skutků, kterých se měli obžalovaní dopustit,“ uvedl předseda trestního senátu Ondřej Peřich.

Státní zástupkyně Barbora Jorová při čtení obžaloby ve čtyřech případech navrhovala trest vězení v rozmezí od 8 do 12 let, ostatním členům gangu hrozí 5 až 10 let kriminálu.

JAKO MANUFAKTURA

Hlavním organizátorem výroby a prodeje pervitinu byl podle obžaloby Eduard Lázok, po jeho smrti pak Martin Čapek, který z polského městečka Porajów dovážel do Ústí desítky až stovky balení léčiva Cirrus. Každé balení obsahuje tolik pseudoefedrinu, že stačí k výrobě jednoho gramu pervitinu.

S dovozem léků Čapkovi pomáhali další dva nebo tři lidé, o výrobu drogy se pak staraly dvě skupiny vařičů. Menší část obžalovaných byli dealeři a pomocníci. Například Zdeněk Lukášek je obviněný z toho, že prodal asi 100 gramů pervitinu. V jeho chatce zařízené jako varna drog navíc policie zadržela tři členy gangu.

Drogový proces je zajímavý poněkud uvolněnou atmosférou. Někteří obžalovaní se během jednání soudu pobaveně usmívají. Přesto je proces náročný na čas. „Některé svědky musí předvést policie, protože řada z nich patří mezi uživatele drog,“ uvedl soudce Peřich. Proces bude u krajského soudu probíhat nejméně do konce srpna.