Závislost na kurzových sázkách měla dovést dnes 29letou Hanu Š. z Mostu k těžko pochopitelnému zločinnému jednání. V letech 2017-19, během už ukončeného působení v jedné z poboček České spořitelny v Teplicích, zadávala platby, rušila účty, sjednávala úvěry i prodávala cenné papíry za zády klientů, s nimiž přišla do kontaktu jako osobní bankéřka.

K podvádění si vybírala především lidi ve starším produktivním věku nebo i seniory, kteří neovládají internetové bankovnictví. A tak dlouho netušili, že mají hubená nebo prázdná konta, či že dokonce dluží. Banka jim všechnu škodu nahradila a zhruba 3,6 milionu korun vymáhá po obžalované. Krajský soud v Ústí nad Labem Hanu Š. v úterý 22. června za její jednání poslal na pět let do vězení s ostrahou. Jak obhajoba, tak státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání, rozsudek je tak zatím nepravomocný.

Mostečanka z jednotlivých kont vysávala až statisícové částky. V některých případech posílala z cizích účtů peníze přímo do Fortuny, většinou ale svým známým. K jejich účtům buď měla přístup, nebo jí peníze vybrali na základě nějaké její legendy. Obžalovaná činů zalitovala a neopomněla zdůraznit, jaké následky mělo na její život trestní stíhání. „Všem bych se chtěla omluvit, ač tu fyzicky nejsou. Dva a půl roku nemám žádný soukromý život. Je hrozné každý den vstávat s tím, že jste něco udělali a vaše budoucnost je definitivně uzavřená,“ uvedla Hana Š.

Vinu prohlásila hned na začátku ústeckého líčení v pondělí, probíhalo tak jen zkrácené dokazování a šlo hlavně o podobu trestu. Ženě se především nechtělo do vězení. „Je velmi mladá, dosud netrestaná. Dostala se do obrovských problémů se závislostí a z té je velmi těžké vystoupit,“ apelovala na senát obhájkyně Andrea Židová, aby bývalé teplické bankovní úřednici uložil jen podmíněný trest, když slíbila splácet škodu. Advokátka argumentovala také tím, že pokud Hanu Š. pošlou sedět, těžko bude mít z čeho splácet horentní sumu.

Státní zástupce ženě navrhoval pět let vězení. Uznal sice, že se mimo zákon ocitla poprvé, že se doznala a předtím vedla řádný život. Našel však i přitěžující okolnosti. A to, že při celkem 3 zločinech a 3 přečinech jednala s rozmyslem, ze ziskuchtivosti, k podvodům zneužila svého zaměstnavatele a poškodila víc osob včetně jedné 80leté. Žalobci vadilo i pomalé tempo splácení, přestože obžalovaná vykázala měsíční příjem kolem 70-80 tisíc korun. „I když má prostředky, aby částečně hradila škodu, činí tak minimálními prostředky,“ poznamenal Lukáš Otipka.

Senát se přiklonil na jeho stranu, přestože zvažoval i podmínku. „Pro tu ale musí existovat mimořádné okolnosti,“ konstatoval předseda Roman Felzmann. Prohlášení viny, které mírně zkrátilo proces, nepovažoval za dost silný argument. „I bez doznání vedla důkazní situace nezpochybnitelně k ní,“ podotkl soudce. Kdyby žena splatila bance podstatně víc než zatím sto tisíc, a to už od konce roku 2018, kdy věc praskla, senát by měl větší důvod přimhouřit oči. Felzmann na závěr uvedl, že Česká spořitelna vzala škodu na sebe a klientům vrátila peníze či jim nakoupila zpátky cenné papíry.

„Z případu jsme vyvodili interní opatření, aby se něco podobného neopakovalo,“ doplnil mluvčí banky Filip Hrubý.