CO SE DĚLO U SOUDU V ÚTERÝ ČTĚTE ZDE…

Několik úmrtí pacientů, která obžaloba označila jako vraždu, mohlo být podle nich standardní. Bývalé sestře Věře Marešové hrozí doživotí, vinu odmítá. Soud pokračuje ve čtvrtek výslechem zdravotního personálu.

K hlavnímu líčení se obžalovaná nechce podle své obhájkyně vyjadřovat.

„Ale jsme rádi, že dnešní den nastal a že výsledek je pro nás příznivý," řekla obhájkyně Iva Jónová po výpovědi dvou svědků.

Výpověď tehdejšího primáře Bíny byla v mnoha věcech 
v rozporu s úterní výpovědí lékaře Petra Vondráčka, který loni v červnu zaznamenal nestandardní úmrtí a zajistil důkazy. Podle Bíny nelze vyloučit to, že způsob úmrtí třiasedmdesátileté pacientky odpovídal onemocnění.

Žena trpěla chronickým jaterním onemocněním.

„Není to typický průběh smrti, nelze ho však podle mého vyloučit," uvedl Bína. Vysokou dávku draslíku v těle pacientky, kterou prokázaly odběry, vysvětlit nedokázal. Marešovou charakterizoval jako profesionálku, s níž neměl nikdy žádné konflikty.

„Neřešil jsem jedinou stížnost na chování sestry Marešové ze strany personálu nebo příbuzných pacientů," řekl.

Oba lékaři, Bína a Vondráček, spolu mluvili dopoledne po úmrtí ženy. Bývalý primář odmítl, že by dal pokyn k likvidaci důkazů.

„Žádný důkazní materiál mi předán nebyl," uvedl. Primář v nemocnici skončil letos na konci dubna. Vondráček působí od jara v představenstvu zdravotnického zařízení.

Bývalý primář po nahlédnutí do zdravotnické dokumentace uvedl k předloženým několika případům, že u nich nelze uvést, že by úmrtí bylo nestandardní. Zástupce primáře u třech případů, které se týkaly nesoběstačných pacientek, řekl, že příčina smrti odpovídá diagnóze.

U zhodnocení průběhu úmrtí pacientů bude mít nejspíš klíčový význam vyjádření soudních znalců, které chce soud předvolat v polovině srpna. Obžalovaná ve své výpovědi v pondělí znalecké posudky zpochybnila.

U soudu ještě vypovídaly dvě zdravotní sestry. Bývalé kolegyně obžalované se shodly v tom, že Marešová byla „dominantní a rázná". Podle nich někdy chyběl u Marešové lidský přístup k pacientům. Jinak ale charakterizovaly ženu jako nekonfliktní 
a profesionálku. Podle jedné ze sester byla někdy příliš pečlivá a jindy se zase tolik pacientům nevěnovala.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let.