Ojedinělý případ uzavřel ústecký krajský soud. Na šest a půl roku poslal do vězení 47letého rodáka z Karlovarska. Ladislav Gora se bavil tím, že z mostku za Kláštercem nad Ohří na Chomutovsku z výšky 8 metrů svrhával až 30 centimetrů dlouhou a přes deset kilo těžkou betonovou dlažbu na vozy projíždějící po severozápadní silniční tepně I/13. Hned na několika autech způsobil škodu skoro 200 tisíc, kterou teď bude muset zaplatit. Stejně jako tu za přeříznuté pryžové hadičky brzdové soustavy u kol několika aut parkujících na kláštereckém předměstí.

Oběti své kratochvíle si Gora vybíral nejspíš impulzivně na přelomu srpna a září roku 2019. Jeden z poškozených jeho jednání odnesl proraženou pneumatikou a diskem kola, další řidičce spadl betonový kvádr na kufr. „Pouze shodou náhod nedošlo k závažnější dopravní nehodě a vážnému zranění,“ upozornila v obžalobě státní zástupkyně Lenka Pastýříková. Díky zásahu policie Gora nestačil zločiny dovršit posledním vrhem, který mohl být fatální: to si mezi svodidla na mostku vlastním autem navezl hned několik velkorozměrných betonových dílů, jeden z nich dokonce půl metru dlouhý a 24 kilogramů těžký.

Dohoda o trestu

Líčení s Gorou začalo už loni v listopadu. Z litoměřické vazební věznice, kde je přes rok, ho za ohrádku eskortovali ve čtvrtek 18. března naposledy. Přistoupil totiž na uzavření dohody o vině a trestu. Přesto při čtení rozsudku kroutil hlavou.

„Je to smutné, nedá se nic dělat,“ řekl nakonec. Předseda senátu Jiří Blažek ocenil, že muž zkrátil justiční proces, i když s tím dlouho otálel. „Doufám, že si z toho vezmete ponaučení,“ uzavřel soudce.

Anonym neprošel

Gora pracoval jako dělník v Německu, kde žil s družkou, do Čech se sem tam vracel. V přípravném řízení i během líčení tvrdil, že za shazováním dlažby i řezáním hadiček stojí mladistvý z Klášterce, s kterým se znal jen několik měsíců. Gora přiznal jen tolik, že mu přivezl na most betonové díly. Policii se dokonce pokusil podvrhnout anonymní dopis, kde mladíka z činů udal. Grafologický rozbor však ukázal, že ho psal právě obžalovaný.

Policie mladistvého podezírala jen krátce. Výpovědi svědků naznačily, že mezi oběma muži byly zvláštní vztahy. Podezření na ten homosexuální a pedofilní ale vyloučil znalec z oboru sexuologie.

Další hlasy říkaly, že šlo o syna z dávného Gorova vztahu. Toho za pokus o těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci ohrožoval trest 5-12 let. Polehčující okolností mu byl čistý trestní rejstřík, drobný, léta starý delikt už čas zahladil.

Čtvrteční verdikt je pravomocný, nikdo si nevzal ani lhůtu na odvolání.