Z obchodování s drogami a chemikáliemi na jejich výrobu se před ústeckým krajským soudem začal v pondělí 16. ledna zpovídat 42letý Michal Bačovčin z Děčínska. Ten je už od loňského léta ve vazbě kvůli podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami velkého rozsahu.

Za delikty spojené s drogami, které muž užívá pravidelně od 18 let, byl trestán opakovaně. Od propuštění z posledního vězení vydržel na svobodě necelý rok. Obžaloba mu klade za vinu nejen to, že během této doby prodával pervitin. Ale hlavně že obstaral tolik červeného fosforu, z něhož by šlo vyrobit deset kilo pervitinu.

K trestné činnosti, kvůli které nyní muže soudí, docházelo mezi únorem a květnem 2022 na různých místech severních a středních Čech. A to zejména v Dobkovicích a Markvarticích na Děčínsku, v Ústí, ale i v Pertolticích na Liberecku a v Mladé Boleslavi.

Senát ústeckého krajského soudu při vyhlašování rozsudku nad obžalovaným, kterého z vazby doprovázela eskorta.
Za znásilnění hocha v autě u Litoměřic dostal muž 11 let. Na místě se odvolal

„Nejméně v 30 případech prodal pervitin a získal za to nejméně 100 tisíc,“ popsal státní zástupce Tomáš Skála jeden z bodů obžaloby, ke kterému se muž vzápětí přiznal. Drogu prodával takřka výhradně jednomu muži z Dobkovic. „Je pravda, že jsem mu zprostředkovával pervitin. Nevím přesně, kolik gramů, ale ta částka, těch 100 tisíc, to odpovídá,“ řekl Michal Bačovčin s tím, že gram pervitinu, který sehnal za 600 korun, prodal kumpánovi obvykle za 800 korun. A díky této přirážce mohl financovat svou vlastní závislost na droze.

Pouze s tímto deliktem by ale Bačovčin skončil u okresního soudu. Jenže podle obžaloby měl toho na svědomí víc. Od muže v Pertolticích na Liberecku měl převzít několik kilo červeného fosforu, tedy prekurzoru na výrobu pervitinu. Z toho by se dalo podle výpočtů kriminalistů vyrobit kolem 10 kilogramů pervitinu. Kvůli tomu má muž na krku závažnější právní kvalifikaci v rámci drogového paragrafu s trestní sazbou 8 až 12 let.

Policie se o záměru s červeným fosforem pravděpodobně dozvěděla z odposlechů muže z Dobkovic, kterého "sebrala" ještě před Michalem Bačovčinem. Ten ale odmítá, že by s ním o tom mluvil vážně. „Když do telefonu řeknete, že se někde stavíte a něco vyložíte, neznamená to, že to opravdu uděláte. Kór mezi narkomany,“ uvedl Bačovčin. Pro kumpána prý opatřil jen půl kila prášků.

Internetový podvod. Ilustrační foto.
Žádný sběratel ani fanoušek hokeje. Podvodník vytáhl z lidí 2 miliony

Jak dál vyplynulo z výslechu obžalovaného, dvojice severočeských narkomanů se seznámila ve Stráži pod Ralskem během věznění v letech 2019 až 2020. Byli spolu na jednom oddíle, vídali se denně. Pojilo je, že na svobodě měli oba blízko k pervitinu. Po propuštění, na konci ledna 2022, se náhodou potkali na nádraží v Děčíně. „České dráhy bohužel jely načas,“ glosoval Michal Bačovčin setkání, kterého prý nyní velmi lituje.

Muž z Dobkovic mu na peróně nabídl pervitin, který prý Bačovčin od posledního opuštění bran věznice neměl. Potom si vyměnili čísla a dohodli se, že bude pro oba shánět za lacino kvalitní materiál, bohaté kontakty k tomu měl z dřívějška. Michal Bačovčin pervitin bere od 18 let nepřetržitě vyjma doby, kdy za delikty spojené s drogami seděl ve vězení. Což bylo v posledních dvou dekádách poměrně často.

Vařil i v uříznuté žárovce

Muž senátu přiznal, že v minulosti si drogu pro vlastní potřebu také vyráběl v uříznuté žárovce, která mu nejspíš posloužila jako improvizovaná baňka. „Časem to někde okoukáte,“ řekl soudu obžalovaný s tím, že naposledy to tak udělal v roce 2019 v kůlně v Jiříkově. Ačkoli takový způsob prý pro něj byl krajní řešení k přivození rauše. Je totiž spíše pohodlný a pokud na to měl, drogu si prostě koupil. Senát se od něj v pondělí dozvěděl i to, jak se v drogové scéně říká „koření“ – tedy chemikáliím, potřebným k výrobě pervitinu: pseudoefedrinu efo, červenému fosforu paprika, kyselinám šťáva a jódu koule.

Hlavní líčení s tímto obžalovaným bude v krajské metropoli pokračovat dokazováním koncem dalšího měsíce, podle soudního výpisu je nařízené na 23. a 24. února.