Ukrajinec tvrdí, že v době vraždy vůbec nebyl v ČR, natož v Ústí, kde měl připravit o život starého muže.

Jenže jeho tvrzení, že nebyl nikdy v ČR, vyvrátili experti.

Prvotní pochybnosti

Kdysi dávno svědci Guza viděli 11. dubna 1996 ve večerních hodinách nejen na ústeckém Střekově, ale také byl viděn kolem 20 hodiny v bytě oběti (1921) v Ústí nad Labem Střekově, v Tolstého ulici.

Když přišlo šest svědků, tři z nich poznali vraha podle fotografie z původního vyšetřování. Ale když ho po téměř 16 letech viděli na vlastní oči, nebyli si jisti. Proto soud požadoval znalecký posudek z oboru antropologie, zda na fotografii je stejný muž jako v soudní síni.

Posudek

Kriminalistický ústav se vyjádřil jednoznačně, uvedl v pátek předseda senátu Ondřej Peřich: „Lze konstatovat, že osoba zobrazená na čísle listu 912 spisu je stejná jako osoba zobrazená na srovnávacích fotografiích, označených Ivan Michailovič Guzo, narozen 1. 3. 1973," stálo doslova v závěru znaleckého posudku z antropologie Kriminalistického ústavu v Praze ze 7. května letošního roku.

Již minulý rok tvrdil Guzo před ústeckým soudem: „V tom roce (vraždy) a nikdy předtím jsem nebyl v České republice, byl jsem v té době v nemocnici ve městě Rachi, je to okresní nemocnice v Zakarpatské oblasti."

Jenže posudek říká opak: Podle evidence muž na fotografii z roku 1996 je stejným mužem, jaký je na fotografiích z pražské pankrácké věznice pořízené letos v dubnu. Jde o stejného muže jako na cestovních pasech, které u něho našli policisté na Slovensku. Na všech snímcích je Guzo.

Marodní balada

„Kromě antropologického zkoumání si soud vyžádal i spolupráci Ukrajiny na zjištění dalších údajů, týkajících se údajné hospitalizace obžalovaného v době vraždy v nemocnici," uvedl Peřich.

Guzo tvrdil u soudu na začátku procesu, že nevraždil, protože ležel v nemocnici po dopravní nehodě tři měsíce. Kromě toho byl ještě nějakou dobu na kolečkovém křesle a chodil na kontroly k lékaři. Při nehodě do jejich auta narazil kamion. Tři spolujezdci zemřeli, jeden, kromě něho, byl těžce zraněný. Guzo ležel, a později i docházel, do nemocnice ve městě Rachi.

Dokonce uvedl obžalovaný i zajímavý detail: Ležel vážně zraněný tři měsíce na hrudní chirurgii nemocnice.

Proto ústecký krajský soud požádal v rámci mezinárodní spolupráce ukrajinskou policii o součinnost. Výsledek šetření byl obdobný jako v pražském kriminalistickém ústavu: Guzo vytvářel pouze kouřovou clonu. Jeho historka o pobytu v nemocnici byla jenom marodní baladou.

„Ukrajinská strana nám předběžně sdělila, že v době vraždy nebyl Guzo hospitalizován v uvedené nemocnici kvůli autonehodě a ani u lékařů v té době nevyhledal nějaké lékařské ošetření. Ukrajinská strana nám o tomto zjištění pošle ještě oficiální dokumenty," uvedl Peřich.

Fantom

Na začátku procesu jsme již psali o tom, že na Ukrajině je Guzo hlášen jako pohřešované osoba. Informace pochází přímo od ukrajinského Interpolu.

V lednu tohoto roku se odehrál mezi předsedou senátu Peřichem a Guzo zajímavý dialog:

Guzo: Nikdy jsem nebyl v Evropě.

Peřich: Ale Ukrajina je v Evropě…?

Guzo: Myslel jsem západní Evropu, protože Ukrajina je ve východní Evropě.

Kromě toho se Guzo dušoval, že do července 2011 neměl ani cestovní pas. Na Slovensku žije jeho přítelkyně s jejich společnou dcerou, ale ani zde prý obžalovaný nikdy nebyl. Seznámil se s přítelkyní na Ukrajině, protože je sestrou jeho tehdejšího spolupracovníka z Kazachstánu. Dcera za ním jezdí na Ukrajinu.

Jenže podle ukrajinského Interpolu byl obžalovaný v roce 2002 pod jiným jménem zadržen na Slovensku pro trestný čin vydírání, a vystupoval tehdy pod jménem Ivan Demjan. Podařilo se ho identifikovat podle fotografie.

K ústeckému soudu se dostal proto, že Guzu zadržela slovenská policie při překročení hranic v září 2011. Byl zadržen na území Slovenské republiky na základě evropského zatýkacího rozkazu ze dne 2. 2. 2007.

Teď čeká ve vazbě, soud hledá ještě několik svědků, než vynese rozsudek. Podle původního rozsudku vnikl Guzo do bytu starého muže, kde ho fyzicky napadl. Hadičku, kterou dvojmo obtočil kolem krku muže utáhl, a zavázal na uzel. Oběť udusil. Byt zavražděného prohledal a ukradl peníze a nějaké věci.