Advokát matky ale tvrdil, že by sedmileté dítě chtělo víc času trávit s ní. Její způsob výchovy měl chlapec preferovat před vyššími nároky otce na školní prospěch a sportovní výkony.

Senát odvolacího soudu hodnotil, nakolik je omezení styku otce s dítětem jen na část víkendů a prázdnin v zájmu samotného chlapce. „Výlučná péče matky je zcela na místě,“ konstatovala nakonec soudkyně Lenka Francová. Muž podle senátu včas nereflektoval signály, že se s ním dítě necítí zcela dobře.

Předchozí nepravomocný výrok okresního soudu, opírající se i o znalecký posudek, situaci ještě vyhrotil. Soudkyně odkázala na květnový incident před školou, kde měl otec matce vytrhnout syna z ruky a zamknout v autě. „Obtížně to zpracovával, cítil se jen jako objekt,“ zhodnotila o dítěti Lenka Francová.

Soudní síň. Ilustrační snímek.
Muž bojuje u soudu o syna. Chlapec má ze stresu z otce horečky, tvrdí matka

Podle terapeutů, kteří s chlapcem na žádost matky pracovali, měl už ze stresu z otce psychosomatické potíže. Muž ale považuje matku za zaujatou a zprávu o psychickém stavu chlapce za tendenční. Žádných zdravotních problémů si u chlapce během nedávných setkání nevšiml.

Rozhodnutí krajského soudu je konečné, není proti němu možné odvolání ani dovolání. Muž to přijal emotivně. Na konci jednání položil na stůl senátu občanský průkaz. „Vzali jste mi život, vezměte si i občanku,“ řekl a vzdálil se z jednací síně. Navzdory apelu soudkyně, ať si průkaz totožnosti vezme zpět.