Případ se odehrál loni na konci července v obci na Děčínsku. Podle soudu Irenu Pravdovou postupně opouštěli rodinní příslušníci, žít s ní nechtěl ani tehdy třináctiletý chlapec, kterého měla v pěstounské péči. Navíc se potýkala s dluhy.

Dítěti podle soudu podala víno s tlumícími léky, aby usnul, a pak zapálila dům, ve kterém oba žili. Chlapce pak vzbudila házením kamení do okna sousedka. Dítě i obžalovaná se dostali z hořícího domu ven.

CHTĚLA 4 MILIONY

Oheň dům zcela zničil. Podle soudu se pak snažila žena získat peníze z pojistek, více než čtyři miliony korun. V žádostech o plnění pro pojišťovnu napsala, že příčina požáru je neznámá.

Obžalovaná byla podle veřejně dostupných informací z insolvenčního rejstříku ve svízelné finanční situaci. Dlužila mnoha věřitelům zhruba 400 tisíc korun, soud jí ale zamítl oddlužení a vyhlásil konkurz. Ženě tak hrozilo, že o dům přijde.

"Ještě před požárem napsala insolvenční správkyni, že ji donutila k nejhoršímu a že má na svědomí dva životy," řekl při vynesení rozsudku předseda trestního senátu Jiří Bednář.

MOTIV? POMSTA

Podle soudu byla motivem jejího jednání pomsta. "Vyplývá to zejména ze znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie, kde znalci popisovali poruchu osobnosti, kterou paní obžalovaná trpí. A právě to je jeden z příznaků, jimiž se toto projevuje. Je to zřejmé z jejího chování k dalším osobám, kdy jim vytýká v podstatě vše, co udělají, co kdo udělá, je vždy špatně," uvedl Bednář.

Ženě hrozilo podle právní kvalifikace případu 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Pro jeho uložení ale nebyly podle Bednáře podmínky.

"Podmínkou je mimo jiného okolnost, že náprava obžalovaného je zvláště ztížena. Nic takového znalci nezjistili. To znamená, že uložení výjimečného trestu nepřicházelo v úvahu. Trest byl uložen blíže spodní hranici zákonné sazby především s ohledem na skutečnost, že nedošlo k dokonání trestného činu a obžalovaná byla osobou dosud soudně netrestanou," uvedl Bednář.

Rozsudek není pravomocný. Irena Pravdová se odvolala na místě, státní zástupce si ponechal lhůtu. případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.