Jestli 42letý Michal Babulík z Lounska odřídil v úterý 14. června cestu do Ústí ke krajskému soudu sám, zpátky už za volant sednout nemohl. Muž totiž nepochodil s odvoláním proti čtyřletému trestu zákazu řízení. Dostal ho za to, že jako profesionální šofér havaroval před víc než dvěma lety s autobusem u Blšan na Podbořansku. Vozidlo bylo plné studentů a několika pedagogů gymnázia v Žatci, kteří si z vážné nehody odnesli středně těžká nebo lehká zranění.

Jak muži letošního 16. února dokázali na okresním soudu v Lounech, jel na namrzlé silnici o 20 kilometrů v hodině rychleji, než měl. Babulík projevil lítost a přiznal vinu. A soud mu dal za obecné ohrožení z nedbalosti dvouletý trest, podmíněně odložený na čtyřletou zkušební dobu. Podmínku šofér akceptoval, nesmířil se ale s druhou částí rozsudku: se zákazem řízení na čtyři roky. A až doteď brázdil silnice autobusem pro společnost z Lounska. To však nyní skončilo.

Krajský soud totiž shledal výrok soudu nižší instance správným, zákonným a přiměřeným. Rozsudek tak úterním usnesením odvolacího senátu okamžitě nabyl právní moci. „Od této chvíle už nemůže řídit žádné motorové vozidlo,“ zdůraznila soudkyně Ladislava Šafránková s tím, že by muž jinak mařil úřední rozhodnutí. Státní zástupce Jan Řeháček byl s rozhodnutím spokojen, obžalovaný ho nekomentoval. „Počítali jsme s tím,“ řekl pouze jeho obhájce Jan Greisiger.

Proti usnesení není možné odvolat se. „Je přípustný jen mimořádný opravný prostředek,“ konstatovala předsedkyně senátu s tím, že jde o dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

Ředitel: Takovou havárii bych nechtěl znovu zažít

K nehodě došlo 9. února 2020 v autobusu asi s 60 lidmi – studenty a pedagogickými pracovníky. „Nepřizpůsobil jízdu stavu a povaze vozovky, která byla namrzlá, a překročil povolenou rychlost o více než 20 kilometrů v hodině,“ rekapitulovala Šafaříková Babulíkovo provinění s tím, že vozidlo dostalo smyk, narazilo do svodidel a sjelo do příkopu, kde se autobus obrátil na bok.

Čtyři cestující byli středně těžce raněni, ostatní lehce. „Takovou havárii bych nechtěl znovu zažít. Řidič s námi jel opravdu rychle. Už by neměl sednout za volant něčeho většího než osobní automobil,“ poznamenal již dříve u soudu v Lounech ředitel gymnázia Miroslav Řebíček, který na lyžák do Rakouska se studenty také jel. Škoda na autobusu byla skoro čtyři miliony, firma ji pokryla pojistkou.

Muž nasbíral od roku 2000 několik zákazů činnosti, naměřili mu i alkohol za volantem. Mohl dostat až pět let vězení. Odnesl si ale relativně nízký podmíněný trest. A to i díky tomu, že prohlásil vinu a projevil lítost. „Rozsudek byl nepřiměřeně přísný,“ řekl přesto v úterý za jeho klienta Greisiger s tím, že muž má vyživovací povinnosti vůči dvěma dětem. A že přijít o "papíry" by letitému šoférovi způsobilo existenční potíže.

To ale odvolací senát nepřesvědčilo. Podle jeho předsedkyně totiž zdaleka nešlo o souhru špatných okolností v jednu chvíli, jak nehodu bagatelizoval obžalovaný. Ale spíš bylo otázkou šťastné shody okolností, že nedošlo k fatálním následkům na cestujících. To by pak obžalovaný v Ústí nevyjednával o tom, jak dlouho nebude řídit, ale jak dlouho bude ve vězení.