Krajský soud rozdal ve čtvrtek 30. dubna tresty třem lidem, kteří se na Ústecku v letech 2015-18 průběžně věnovali prodeji heroinu řadě uživatelů, někteří z nich už nežijí. Nejvyšší, 11letý nepodmíněný trest ve věznici se zvýšenou ostrahou si odnesl 43letý Milan Sási. Na 30 měsíců natvrdo jde do věznice s ostrahou další dealer, 53letý Milan Szaszi. 2letý trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu 3 roky si odnesla 54letá Libuše Bánomová. Ta ale musí zaplatit peněžitý trest 300 tisíc korun, jinak ji čeká náhradní roční trest. Byla hospodářkou organizované skupiny, peníze ukládala na účet, který zrušila, když se gang bál odhalení policií. Soud trojici viní ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy, které přímo vedly i k smrti jednoho uživatele, a z trestného činu podílnictví.

Kolik dostali za drogy

Jedenáctiletý nepodmíněný trest ve věznici se zvýšenou ostrahou si odnesl 43letý Milan Sási. Musí zaplatit také 600 tisíc na nemajetkové újmě. Na 30 měsíců natvrdo má jít do věznice s ostrahou 53letý Milan Szaszi. Dvouletý trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu 3 roky si odnesla 54letá Libuše Bánomová, ta ale musí zaplatit peněžitý trest 300 tisíc korun, jinak ji čeká náhradní roční trest. Obžalovaní se odvolali, stejně tak státní zástupkyně, rozsudky jsou tedy nepravomocné.

Z litoměřické vazební věznice přivezla všechny obžalované k soudu eskorta. Hlava skupiny se po vyslechnutí rozsudku odvolala proti všem výrokům k pražskému vrchnímu soudu, ostatní obžalovaní si nechali na případné odvolání čas, stejně tak státní zástupkyně. V rozsáhlé drogové kauze figurují další lidé, jejich případy soud projedná zvlášť. Soud po vyslovení výše trestu pro Sásiho vzbudil velké emoce u veřejnosti, která se sem přišla podívat. Kvůli panujícím vládním opatřením museli všichni sedět v rouškách v rozestupech.

Sási toho má na svědomí nejvíc. „Objednával a kupoval za cenu 550 korun za gram heroin, který přechovával v místě svého bydliště v Klíšské ulici,“ popsala státní zástupkyně Barbora Jorová. Pomáhala mu s tím tehdejší družka, která už dnes nežije. Podle obžaloby pak drogy doma dál rozvažovali do sáčků a telefonicky řešili objednávky od uživatelů. Těm přeprodávali drogy nejméně za 1 000 korun za gram, případně za protislužby. V roce 2018 dealoval pro Sásiho i druhý odsouzený Szaszi. Soud vyčíslil heroin, který u sebe Sási přechovával, skoro na 1,5 kilo. Jeho prodejem si přišel na částku přesahující 600 tisíc.

Autokino na parkovišti u Tamdafoods ve Všebořicích.
Ústecké autokino promítá i o víkendu. Jaká je nabídka?

Až do předloňska prodával i Pavlovi H., který byl na metadonové léčbě a pravidelně pil alkohol. A zemřel krátce po předání dávky od Sásiho. K tomu došlo i přesto, že dealer věděl, že muž je momentálně opilý a že kombinace alkoholu a heroinu může způsobit i smrt. Pavel H. si pak v interhotelu Bohemia heroin píchnul a téhož dne zemřel kvůli vyvolanému otoku mozku. Zůstal po něm nezletilý syn, kterému Sási musí zaplatit k rukám jeho matky nemajetkovou újmu 300 tisíc korun, další pozůstalé z rodiny pak stejnou částku.

Nové Corso. Tak by po rekonstrukci měla vypadat roky chátrající budova.
FOTO: Ústí zrušilo výběrové řízení na projekt přestavby Corsa

Sási po celou dobu líčení uváděl, že největší „ryby“ před soudem v této rozsáhlé drogové trestné činnosti nesedí. „I přesto jsou někteří v rozsudku zmíněni a u nich se povede samostatné trestní řízení, pro ně to rozhodně nekončí,“ ujistila předsedkyně senátu Halka Lacinová. Sásimu s distribucí drog drobně vypomáhali ještě i další lidé. Někteří chodili heroin také testovat. „Touto činností máme naplněnou organizovanou skupinu s dělbou práce, kde měl každý svou roli,“ dodala soudkyně.

Celá řada svědků nevěrohodnými výpověďmi podpořila Sásiho, který chtěl distribuci drog svalit na jeho už nežijící družku. Soud ale konstatoval, že právě Sási zprostředkovával veškerý heroin od lidí, kteří před soudem ve čtvrtek nestáli. Státní zástupkyně pro něj požadovala trest kolem 14 let. Verdikt soudu je tedy podle předsedkyně senátu velmi mírný, i přes Sásiho zamítavý postoj k tvrzením v obžalobě. Szaszi se oproti tomu k popsaným skutkům doznal, což mu také pomohlo k relativně nízkému trestu. Nejnižší trest pro Bánomovou vyvážil soud přísným peněžitým trestem.