Na výchovu syna mají oba zásadně jiný pohled. Podle matky ho otec vyloženě přetěžuje nároky na výborný školní prospěch i sportovní výkony. Podle vyjádření jednoho lékaře, které zazněla u soudu, měl mít syn dokonce poruchu růstu kvůli fyzickému přetěžování. Otec vysvětluje svůj model výchovy tím, že se snaží se synem dlouhodobě pracovat, aby z něj vyrostl sebevědomý a ctižádostivý člověk. Otec dosavadní postup matky považuje za intriky, které mu mají znemožnit styk se synem. „Svévolně mě zbavila rodičovského práva. Můj život je v troskách. Nepřál bych nikomu, aby mu někdo ukradl dítě,“ uvedl muž.

Podle matky si je nyní chlapec sám sebou nejistý. „Každý večer si říkáme, co bude,“ popsala žena soudu. „Chlapec je značně pohmožděn, nemůže být dopuštěno, aby byl destruován,“ apeloval advokát ženy Lukáš Hendrych na senát, aby neumožnil za současného psychického stavu chlapce pokračování střídavé péče, jak si otec přeje. Matka by podle svých slov na střídavou péči přistoupila, ale až se chlapec zlepší.

Chlapci nepomáhá ani terapie

Věcí se zabývá i lovosický OSPOD. „Neustále opakuje, že chce být víc s matkou, nepřeje si střídavou péči,“ tlumočila opatrovnice Marcela Linkeová postoj nezletilého. Podle toho, co zaznělo u soudu, vedou terapie s chlapcem v ústecké neziskovce Spirála a poukazují tam na jeho stále se zhoršující psychický stav. Podle druhé strany ale chybí informace o stavu chlapce od skutečně kvalifikovaných odborníků v psychologii. „Zpráva je tendenční a neodpovídající,“ řekl o čteném stanovisku Spirály mužův advokát Ladislav Maleček.

Podle této zprávy, kterou senát četl, je terapie chlapce neúčinná především vzhledem ke komplikovanému přístupu otce. Dítě má cítit bezmoc, protože je autoritami do styku s ním nadále nucen proti svému přání. Chlapec má podle dalších vyjádření, která zazněla u soudu, mít kvůli nevyjasněné situaci ohledně péče problémy s agresivním chováním vůči vrstevníkům. A ze stresu už dokonce i psychosomatické potíže jako bolení hlavy, zvýšený tlukot srdce a zvýšenou tělesnou teplotu až na 40 stupňů Celsia. Otec ale u chlapce, se kterým se v posledních měsících vídá na část víkendu a v létě s ním byl i na dovolené, žádné zdravotní problémy nevidí. „Je absolutně zdravý,“ tvrdí muž.

Zhoršení stavu syna spojené se strachem z otce mělo podle matky následovat po incidentu v květnu. V podání vysvětlení na policii, které senát četl, žena uváděla, že jí otec dítě vytrhl z rukou, když ho vyzvedávala ze školy. A s pomocí svých rodičů ho zamkl v autě. Při tom měla být žena častována slovním i drobnějším fyzickým útokem, který si vyžádal lékařské ošetření. Chlapec pak až do konce června nechodil do školy. Že byl nezletilý z incidentu v šoku, potvrzovala i dětská lékařka ve zprávě, kterou senát četl. Otec argumentuje, že syna tehdy matka vůbec neměla vyzvedávat, že s ním i s prarodiči měl naplánovaný výlet.

Jak vyplynulo, severočeská justice se nezabývá jen chlapcem, ale i vztahem rodičů. V letech 2017-19 měl muž ženu ve společné domácnosti psychicky týrat a nakonec i napadnout. Ona proto před třemi lety vztah ukončila. Okresní soud obžalovaného potrestal třemi roky vězení s podmíněním odkladem na 3 roky, muž ale rozhodnutí napadl a je nepravomocné. V aktuálním sporu ohledně péče o syna má soud v Ústí rozhodnout příští týden.