Mladíci se u soudu budou bránit, že vraždu neplánovali, jen tak se bavili. Ve výchovném ústavu v Děčíně se dohodli: Zabijeme tátu a sestru jednoho z nás, kamaráda ze Šumperku, sebereme v domě peníze z trezoru, zbraně a dvě auta, podpálíme dům, a potom si budeme užívat.

Plánovali loupežnou vraždu dvou lidí. Třem z nich nebylo ještě osmnáct let. Čtvrtý byl již plnoletý. Vzhledem k věku pachatelů jména tří mladistvých nemohou být zveřejněna.

Paradoxně veřejně přístupné je jenom jméno tehdy již zletilého pachatele Jiřího Svobody z Úštěku na Litoměřicku, který byl podle obžaloby asi nejméně aktivní z plánovací vražedné čtveřice.

Podle Trestního zákoníku kdo spáchá vraždu může jít na 15 až 20 let do vězení. Neboť i příprava vraždy je trestná. V případě mladistvých jim hrozí od 1 do 5 let vězení nebo výjimečně až 10 let. Mladíkům obžalovaným z vraždy „pouze" ve stádiu přípravy hrozí při prokázání viny trest při spodní hranici trestní sazby.

PLÁNOVÁNÍ ÚTOKU

Chovanec výchovného ústavu Jirka ze Šumperku přišel s nápadem utéci z ústavu, zabít svého otce, sebrat peníze a prodat cenné věci z domu a z otcovy firmy, dům potom zapálit, a užít si ve světě.

Svědek, který byl přítomen plánování vraždy, ale vše nahlásil vedení ústavu a policii. Uvedl, že viděl i lístek s hesly, který psal velký plánovač otcovraždy Jirka: Poznámka „příjezd odjezd" znamenala, že společně přijedou na místo a jedním z odcizených aut odjedou někam do lesa.

Poznámka „jak udělat" se srdíčkem znamenalo jak zabít tátu a sestru. Další poznámka „úklid a manipulace" taktéž se srdíčkem vyjadřovalo zbavení se obou těl. Poslední poznámka „prostředky na" vyjadřuje potřebu opatřit si zbraně.

Státní zástupce při čtení obžaloby připomenul, že v jejich plánu bylo: Utekli by z výchovného ústavu a dojeli k domu Jirkova otce u Šumperku. U domu se měl Jirka schovat, aby ho jeho otec neviděl. Komplicové, mladíci z Kladna a Břeclavi, měli Jirkova otce zabít.

Ukradl by peníze z trezoru a cenné věci. Získali by též vozy BMW X6 a Škoda Octavia. Tehdy již zletilý Jiří Svoboda jako čtvrtý (a nejméně aktivní ze čtveřice) se nabídl, že by řídil octavii. Jedním z aut by odjeli a odvezli věci někam do lesa a auto pustili někde ze srázu.

Na místě by asi bylo nakonec všechno trochu jinak. Jirka ze Šumperka měl v úmyslu jet někam do Polska, protože tam má známé. Další z nich, Marian, chtěl jet po vraždě domů do Břeclavi.

VRAŽEDNÝ POMOCNÍK

Mladík z Úštěku v době vražedného plánování již dosáhl plnoletosti. Byl ve výchovném ústavu v děčínské Slovanské ulici č. 22. Setkal se s plánovači smrti, protože byl umístěn do skupiny S4. V této skupině byli útěkáři, včetně vražedných plánovačů.

Původně ani nevěděl o čem se kluci baví. Potom zaslechl, že hovoří o vraždě Jirkova otce ze Šumperku. Probírali možnost, že by dostal otec ránu sekyrou do hlavy.

Mladík z Úštěku se přidal s troškou do mlýna. Řekl jim, že nemusí někoho zabíjet. Stačí sehnat paralyzér, aby člověka omráčili a udrželi na zemi. Bavili se dál, a on jim navrhl, že může sehnat velký kuchyňský nůž dlouhý asi 35 cm. Ozvala se námitka, že paralyzér je k ničemu, že se „to" musí udělat sekyrkou.

Nůž jim nabídl mladík z Úštěku proto, že se ukryje lépe než sekyra. Dva účastníci vražedného sympozia s tím souhlasili. Další dva (včetně pozdějšího svědka, který věc oznámil policii) se přikláněli spíše k použití sekyry, protože stačí jedna rána. Popravčím se sekyrou v ruce měl být mladík z Kladna.

Jirka ze Šumperku mladíkovi z Úštěku údajně nabízel za pomoc 15 tisíc Kč. On prý nic nechtěl, jenom zavést autem domů a koupit cigára. Vše chtěl udělat jenom proto, že byl Jirka jeho kamarád.

Mladík z Úštěku se stal vražedným pomocníkem asi jenom proto, že nechtěl prokázat slabost, že by odmítl. Má tendence se navenek předvádět a lišit se od ostatních. Údajně také k poradám nad vražděním dodal detail: Hovořili o zabití Jirkovy sestry, pokud by se v době vražedného útoku nacházela v domě Jirkova otce. Hádali se kdo sestru zabije. Nakonec Jirka ze Šumperku řekl, že svou sestru zabije sám.

Dva komplici, mladíci z Kladna a Břeclavi, byli obžalováni kromě přípravy vraždy též ze znásilnění ve stádiu přípravy. Spolu se dohodli: Devítiletou sestru Jirky ze Šumperku znásilní ještě před tím, než ji zabijí.

O způsobu myšlení agresivních mladíků svědčí i to, co napsal břeclavský mladík Mario z litoměřické vazby své matce. V dopisu zadrženém vězeňskou službou píše, že vraždu a znásilnění skutečně připravovali, ale nikdy by to prý neudělali. Velmi zajímavá je v dopisu informace, že prý má venku uschováno někde 200 tisíc Kč.

Údajně matce v dopisu též psal, že když se ve třech domluví, a hodí to na jednoho, budou z vězení venku dříve. Radil též matce, aby opustila svého přítele Petra, který ji napadá. V dopisu sliboval, že jejího přítele, až vyjde z vězení ven, zabije – „chcípne mi pod rukou", napsal doslova. Tento agresivní mladík před začátkem soudního jednání napadl v úterý na krajském soudu vězeňskou eskortu.

Trestní senát ústeckého krajského soudu může vynést rozsudek nad podivnou čtveřici vražedných plánovačů možná již ve středu.