V úterý 10. března to uvedla předsedkyně senátu ústeckého krajského soudu Kamila Elsnicová. Obžalobě z ovlivnění projektů za 1,4 miliardy korun čelí osm lidí včetně bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudy a tří bývalých ředitelů úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka. Více než 922 milionů úřad ROP Severozápad proplatil.

Těhotnou úřednici vyloučili

Proces začal loni v září, termíny hlavního líčení jsou zatím naplánovány do poloviny letošního roku. "Spis je velmi obsáhlý. Čekají nás ještě svědci, pouštění odposlechů a další úkony," řekla Elsnicová. Tento týden vypovídají další svědci.

Soud z projednávané kauzy vyloučil obžalovanou Kláru Odvárkovou. Bývalá úřednice je ve vysokém stupni těhotenství a lékař jí nedoporučil účast u jednání. Protože ale Odvárková nesouhlasila s tím, aby se hlavní líčení konalo bez ní, soud ji vyloučil z důvodu urychlení řízení.

"Nelze vyloučit, že její trestní věc bude v budoucnu znovu spojena s projednávanou věcí, nebo bude projednávána samostatně," uvedla Elsnicová.

Nátlak odmítla

U soudu v úterý vypovídala šéfka odboru strategie přípravy a realizace projektů Krajského úřadu Ústeckého kraje Jaroslava Kuszniruková. Za krajský úřad zpracovávala projekt propagace rekultivovaných území. Podle žalobce měl bývalý náměstek Kouda tento projekt prosazovat. Kuzsniruková jakýkoli nátlak odmítla.

"Ne, netlačil. Nepamatuji si, že by si někdo stěžoval," řekla Kuszniruková. Ústecký kraj chtěl na projekt získat 37 milionů z ROP Severozápad. V prvním hodnocení ale neprošel. Podle obžaloby pak Kouda vyhrožoval úřednicím Kotlanové a Odvárkové, že přijdou o práci, pokud projekt neuspěje.

Proti projektu se nakonec postavila ministerstva a kraj od žádosti o dotaci odstoupil a upravený projekt zaplatil ze svého. Podle Kusznirukové byl projekt připravován dlouhodobě a byl úspěšný, spoty se vysílaly i v USA.

K trestnímu řízení se s nárokem na náhradu škody připojily i úřady. Ministerstvo financí požaduje 775 milionů korun. Ústecký kraj a úřad ROP Severozápad požadují shodně po 628 milionech.

Soudní líčení pokračuje i ve středu 11. března.