Nekonečný příběh dotačních podvodů má pokračování. Ústecký krajský soud vrátil státnímu zástupci k došetření kauzu údajných podvodů bývalých ředitelů úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Petra Kušnierze a Petra Vráblíka. Případ se tak spojí s aktuálním vyšetřováním dalších dotačních podvodů.

Pro Vráblíka jde o špatnou zprávu. Rozsudek z loňského jara ho totiž obžaloby z machinací s evropskými dotacemi zcela zprostil. Oproti tomu Kušnierz dostal souhrnný trest sedmi let nepodmíněně i přesto, že i jeho soud částečně zprostil obžaloby. Do vězení nastoupil v srpnu.

„U ústeckého krajského soudu jsme rozhodovali o návrhu státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze. Navrhl, aby se věc vrátila státnímu zástupci k došetření,“ uvedla předsedkyně trestního senátu krajského soudu Kamila Elsnicová. Krajský soud tedy případ vrátil do přípravného řízení.

V praxi to znamená, že kauza Kušnierze a Vráblíka se nyní spojí s vyšetřováním nejnovějšího případu ovlivňování projektů dotovaných z ROP Severozápad. I zde patří Vráblík a Kušnierz mezi obviněné, a to s dalšími 24 lidmi, kteří se měli dopustit machinací v desítkách případů.

„Trestnou činnost kladenou oběma obžalovaným za vinu budeme nadále prověřovat ve spojení s dalšími skutky,“ řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Petr Kušnierz v poslední kauze ROP Severozápad spolupracuje s policií. Už v předešlé kauze se na konci procesu rozpovídal a řekl na spoluobviněné všechno, co mohl. Přesto mu to nepomohlo a byl odsouzen na sedm let do vězení.

Aktuální kauza začala tím, že policisté 12. prosince loňského roku zahájili trestní stíhání obviněných, kteří měli ovlivňovat výběr žádostí o dotace v rámci předkládaných projektů u ROP Severozápad. Vyšetřování se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

V případu je obviněno 26 lidí, jsou mezi nimi politici, úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou.

Za ODS jsou mezi obviněnými někdejší senátor Alexandr Novák, podnikatel Daniel Ježek či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl, který byl ve chvíli zatčení ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Soudy se dotační kauzou zabývají několik let. Už v roce 2014 dostal Kušnierz pětiletý trest za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.