Desítky osob ročně vydává ústecký krajský soud na žádost zahraničních justičních orgánů do zemí EU. Vydání do zahraničí stále přibývá.

Například Litevec Edvards Česna, který nějaký čas pobýval v Turnově, skončil v české vydávací vazbě. Nejvyšší státní zastupitelství Litevské republiky na něho vydalo evropský zatýkací rozkaz. Litevci krajana stíhají za vloupání do domu z února 2010.

Litevský zloděj tehdy vysadil rám okna v podkroví rodinného domu, aby se dostal dovnitř. Ukradl, co bylo po ruce pistoli, tři svítidla, domácí kino s reproduktory, kávový servis, povlečení, 20 talířů a další věci, vše zhruba za 1 300 eur. Z rozhodnutí ústeckého krajského soudu skončil v předávací vazbě a bude předán do Litvy.

TREST DOMA

„Předáváme i řadu našich občanů k soudnímu jednání v cizině. Především do Německa a na Slovensko, ale také do Polska a Rakouska. Též vydáváme naše občany do Španělska, protože tam jezdí řada Čechů na sklizeň ovoce,“ uvedl místopředseda ústeckého krajského soudu Ondřej Peřich.

„Některé osoby z vyloučených lokalit na Mostecku vydáváme do Velké Británie, kde se dopustili trestné činnosti. A naopak Britové nám posílají odsouzené Čechy, kteří se dopustili zločinů ve Velké Británii. Také nemalá část z nich je z Mostecka,“ dodal Peřich.

Typickým příkladem vydání Čecha do Německa je případ Františka Čelakovského. V prosinci 2014 vnikl do budovy klubu v Bärensteinu. Podle německé policie vypáčil dveře a poškodil majetek klubu za 4 tisíce eur, ale nic se mu nepodařilo ukrást.

Neměl štěstí ani v únoru 2015. Chtěl krást ve firmě v jedné německé obci, ale přistihl ho majitel a utekl. Stačil ukrást sto eur.

Letos v dubnu požádalo státní zastupitelství v Chemnitz o jeho vydání do Německa. Ústecký krajský soud souhlasí, ale vydání oddálil, dokud s Čelakovským neskončí trestní řízení před chomutovským okresním soudem.

„Pokud někteří z těch, kteří mají být vydání do zahraničí k soudu, byli mezitím odsouzeni v Čechách, nejprve si musí odsedět trest u nás. Po odsouzení v zahraničí mohou čeští občané požádat o vydání k vykonání trestu zpět domů do Čech,“ uvedl ústecký advokát Vilém Peřina.

„Setkal jsem se také s případem, kdy chtěl odsouzený zůstat po rozsudku v německém vězení, ale Němci ho poslali do ČR, aby si odseděl trest doma,“ doplnil advokát.

Pokud ho odsoudí maďarský soud, může si svůj trest odsedět v českém vězení také Roland Gutsch z Bíliny. V srpnu ho krajský soud vydal do Maďarska. Podle evropského zatýkacího rozkazu měl v Maďarsku německému majiteli ukrást a na Ukrajinu odvézt osobní vůz Porsche Cayenne Turbo.

PŘEVADĚČ CIZINCŮ

Vykonání trestu v české věznici zatím nečeká Michala Demetera. Jeho trest ústecký krajský soud neuznal. „A to jen pro formální pochybení německé justice. To je výjimečné. Většinou s předáním odsouzených českých občanů do českého vězení nejsou problémy,“ popsal soudce Peřich.

Michala Demetera z Mikulášovic odsoudil okresní soud v Pirně. Německá justice ho uznala vinným v pěti případech organizování a převádění cizinců. Poslala ho na dva roky do vězení.