Policejní doprovod nechal soud zajistit, protože nebylo jisté, zda se muž k jednání dostaví. Říkal totiž, že nemá peníze na cestu.

U soudu si vyslechl obžalobu, že údajně někdy od července do prosince roku 2012 měl jednoho dne v noci, asi okolo 23 hodin, v místě svého bydliště v úmyslu mít sex se svou nezletilou dcerou.

Příběh dcery

Podle obžaloby údajně dceru (1999), která byla svěřena do jeho péče, jednoho dne odpoledne v obývacím pokoji osahával pod tričkem na prsou. Říkala mu, že ji to bolí. Potom v ten den večer dceru vzbudil, a v prostoru kuchyně jí přikázal, aby se od pasu dolů svlékla.

Prý to ze strachu učinila. Bála se jeho agresivního jednání. Otec se prý rovněž vysvlékl a dceru uchopil rukama za boky, a posadil si jí na klín, zády k sobě. Dále uváděla, že si ji rukama přidržoval, opakovaně se pokoušel zasunout svůj penis do jejího konečníku. Nezletilá dívka se snažila z jeho držení vysmeknout.

Podle státního zástupce se obžalovaný muž dopustil jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, že jiného násilím donutí k pohlavnímu styku. Přitom šlo o útok na dítě mladší patnácti let. Ale k dokonání činu nedošlo. Tím spáchal pokus zvlášť závažného zločinu znásilnění.

Směr psychiatrie

Příběh má zvláštní pokračování. Muž měl nadměrně holdovat alkoholu. Proto měl časté neshody se svou manželkou, opakovaně ji napadl, takže musel jednou na 10 dnů odejít z domova. Byl koncem ledna 2013 policií na tuto dobu vykázán z místa svého bydliště. V té době nezletilá dcera s pomocí své dospělé sestry odjela do Prahy, kde sestra bydlela.

Protože potřebovala omluvenku do školy, šla k lékaři.

Jenže ten měl podezření na sebepoškozování a nezletilou dívku nechal ubytovat na Dětské psychiatrické klinice Fakultní nemocnice v Motole Teprve tam koncem dubna 2013 lékaři řekla, že byla sexuálně zneužita svým otcem.

Otazníky zůstávají

Otec obvinění odmítl jako dceřiny výmysly. Neví, proč si vymýšlí. Se svou dcerou vycházel dobře, dcera měla spíše problém s jeho současnou manželkou.

Co se skutečně dělo, má trestní senát uvedeno jenom na papíře. Dívku nemůže vyslechnout, protože v květnu letošního roku odešla neznámo kam. Je vedena mezi pohřešovanými osobami.

Trestní senát v této kauze má před sebou více otazníků než faktů. Nepomohou asi ani znalci, protože jejich závěry spíše otazníky zesilují.

Dcera byla po propuštění z psychiatrie umístěna na základě předběžného opatření do péče Fondu ohrožených dětí, později byla přemístěna do diagnostického ústavu. Chtěla se vrátit do péče některého z rodičů. Matka k tomu neměla podmínky. S otcem si dívka pravidelně telefonovala, a chtěla být i nadále v jeho péči.

Podle sociálky, resp. oddělení péče o dítě, pokud by se mohla dívka vrátit k otci, bude tvrdit, že k sexuálnímu útoku nedošlo.

Aby nebylo otazníků málo, znalci zjistili, že dívka nemá sklony ke lhavosti. Její popis událostí má určité odchylky, není schopna přesně popsat dobu, kdy k údajnému jednání otce došlo, ale v zásadním směru výpověď nemění.

Ale ani její otec netrpí žádnou duševní poruchou, nebo sexuální poruchou či sexuální deviací. Sice má sklon k většímu dopřávání si alkoholu, ale není na alkoholu závislý.

Pocit z prvního dne jednání v kauze údajného znásilnění dcery zůstává plný otazníků.

Podle předsedy trestního senátu Ondřeje Peřicha jednání trestního senátu bylo odročeno.