Krmení holubů ani dovádění s vnoučaty je zřejmě nebavilo. A tak trio staříků z Ústí, s vidinou snadno vydělaných peněz, kývlo na zadání 55letého Petra R. a unesli ženu. Drželi ji v hájence v Krásném Lese na Ústecku, když ale milionové výkupné nevyšlo, zase ji pustili. Teď všem čtyřem hrozí, že si důchod „vychutnají“ za branami věznice.

Iniciátor zběsilého únosu z 21. ledna 2016 Petr R. je momentálně jako jediný ve vazbě, další tři obvinění jsou prozatím na svobodě. Ve čtvrtek si před soudem z úst znalců vyslechli, jak jsou na tom po psychické stránce.

Mladší z únosců Pavel H. je podle znalkyně v oboru psychologie Štěpánky Tůmové po emoční stránce chudší a je direktivně agresivní k okolí. „Jde o jeden z naučených způsobů chování, které si osvojil a které mu nedělá potíže použít. Určitě si uvědomuje, že udělal špatnou věc, ale více lituje sebe než daného skutku,“ řekla Tůmová.

Naopak 71letý Josef V. má jako jediný z obžalovaných velkou možnost, že se pobytu za mřížemi vyhne. Znalci mu diagnostikovali rozvíjející se Alzheimerovu chorobu a lehkou demenci.

„Jde o onemocnění, které umíme zpomalovat, ale ne vyléčit. Jeho schopnost účasti v trestním řízení je podstatně snížená,“ podotkl znalec v oboru psychiatrie Michal Hessler.

To potvrdila i Tůmová. „Tady už není co resocializovat, není schopen tyto snahy vnímat ani přijímat. Změna domácího na vězeňské prostředí by pro něj mohla být fatální,“ uvedla.

Asi nejvíc unaveným dojmem působil v soudní síni 73letý únosce Václav S. Přitom vloni měl u soudu zhruba čtyřhodinový projev. Jeho advokát ve čtvrtek kontroval diagnózou ošetřující lékařky, v níž stojí, že důchodce trpí až středně těžkou demencí. Oba znalci to ovšem vyloučili.

„Člověk, který trpí středně těžkou demencí není schopný na tak dlouhý a koherentní výstup u soudu. Obžalovaný ale ví velmi dobře, jak se chovat, například že má odejít z místnosti, dokáže se o sebe postarat“ uvedla Tůmová s tím, že u Václava S. zřejmě dochází k tzv. agravaci, tedy úmyslnému zveličování zdravotních obtíží.

Znalci se dostali i k unesené ženě, která kvůli únosu trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Senioři jí dali svetr na hlavu, obmotali ho izolepou, a dokonce ji nechali močit před nimi v chatě. Způsobili jí tak nemajetkovou újmu 490 tisíc korun. Soud bude v hlavním líčení pokračovat v březnu.