VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Technika kasařů? Především brutální síla: rozbrušovačka nebo rány krumpáčem

Ústí nad Labem - Kriminalisté si pamatují určité markanty u případů, se kterými již pracovali. A v mikroskopu rozpoznají určité stopy jako jedinečné.

24.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Kriminalistické laboratoře (OKTE) Policie ČR v Ústí nad Labem, které pracují pro Liberecký a Ústecký kraj, mají také odborníky na technickou diagnostiku, metalografii, defektoskopii a mechanoskopii. Uplatňují se při krádežích aut, mechanoskopie zkoumá stopy po různých páčidlech, kladivech, kleštích.

Souboj specialistů

Krádeže automobilů jsou dnes u organizovaných skupin záležitostí specialistů. Jeden se s pomocí specializovaných přípravků dostane do vozidla a nedovolí elektronickým systémům, aby napadený vůz zablokovaly.

Další specialisté gangu nastupují do práce v garáži, kam je kradený vůz převezen.

Velmi drahá auta se zlodějům vyplatí po změně identity prodat dál. Kromě toho je velká poptávka po levných náhradních dílech. Na náhradní díly končí až 60 procent kradených aut.

Policisté při raziích nacházejí i různá překvapení. Například brutálně rozpůlená auta. Přední část vozu je původní. Ale zadní část, poškozená nehodou, byla odříznuta a nahrazená přivařenou půlkou kradeného vozu. Co na tom, že se při další havárii takový vůz pravděpodobně rozpadne, protože oba kusy drží jenom sváry?

Boj o VIN

Dva specialisté ústeckého OKTE ročně identifikují od 200 do 300 ukradených vozidel. Klíčové je „rodné číslo" auta o 17 znacích tzv. VIN kód automobilu. Automobilky ho využívají od roku 1986.

Z VIN kódu auta lze poznat nejen kde a kdy byl vůz vyroben, ale i další základní charakteristiky konkrétního vozu. VIN kódy výrobci umísťují především na nosné části karoserie, kde je výměna VIN kódů hůře prověřitelná.

Zloději se snaží přerazit originální znaky, někdy je vybrousí, v jiných případech do vyříznutého místa v autodílnu vloží kov s jiným VIN kódem z legálně získaného havarovaného auta.

A většinou se snaží změnit jenom šest nejindividuálnějších znaků vozů.

Občas specialisté z OKTE dostanou do ruky i motocykly. Jsou pro zloděje lehčím soustem, protože na motocyklech je méně VIN kódů: na štítku, na rámu a číslo motoru. Také je méně identifikačních znaků na specializované stavební a zemědělské technice. Specialisté z OKTE podle výrobního čísla identifikovali například i kradené zavlažovací zařízení.

Markanty páčidel

V ústecké laboratoři prověřují dva specialisté z oboru mechanoskopie během roku několik set stop. Porovnávají jedinečné stopy nástrojů jako jsou páčidla, kladiva a kleště, které policisté zadrželi u zlodějů, se stopami těchto nástrojů na místech činu.

Jejich hlavní zbraní je mikroskop a komparační mikroskop, který srovná dva vzorky. Jde o účinný systém identifikace. Pokud stopa na místě činu souhlasí s pokusnou stopou nástroje, jde o jednoznačný důkaz.

Ale aby rýhy, vrypy či různé deformace oboustranně souhlasily, je potřeba také správné nasvícení vzorků pod komparačním mikroskopem. Jinak mohou zůstat stopy skryty.

Svým způsobem je každý nástroj originál. Ani průmyslová výroba neznamená, že při výrobě nedochází k více méně viditelným odchylkám. Také používání nástroje vede k jeho postupnému individuálnímu poškození.

Specialisté v kriminalistické laboratoři si pamatují určité markanty u případů, se kterými již pracovali. A rozpoznají během pohledu do mikroskopu určité stopy jako jedinečné. Dlouhodobá praxe s mikroskopem zrychluje jejich práci, a také ničí jejich oči.

Brutální síla zlodějů

V laboratoři mají specialisté řadu klíčů, zámků, různých vzorků materiálů. Řada dalších informací a katalogů je v elektronické databázi. Kasaři v první polovině 20. století, ale ještě i před třiceti lety věděli, jak trezor otevřít. V devadesátých letech zájem o trezory opadal.

Dnes je opět v kurzu cokoliv, kde je trochu více peněz, včetně bankomatů. Jenže dnešní kasařská technika? Především brutální síla rozbrušovačka a rány krumpáčem.

To ale neznamená, že zloději nemají různé přípravky na zdolávání zámků. Hovoří se o SG metodě, o upraveném klíči, který dokáže otevřít dveře. Odborníci na mechanoskopii proto doporučují, aby občané kupovali prověřené odolné české zámky třeba značky FAB. Naopak kupovat laciné zámky od asijských výrobců je nebezpečné.

Autor: František Roček

24.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 16 000 Kč

Strážníci Strážník Městské policie Trmice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:územní obvod města Trmice., Druh práce:, Strážník Městské police Trmice - zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Výkon funkce strážníka je upraven zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii., Místo výkonu práce:, Územní obvod města Trmice, Předpoklady a požadavky pro vznik pracovního místa:, " Občan České republiky starší 21 let, " Bezúhonnost - prokazuje se výpisem z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Spolehlivost - prokazuje se čestným prohlášením (ne starší než 3 měsíce), " Zdravotní způsobilost - bude posouzena smluvním lékařem města Trmice, " Střední vzdělání s maturitní zkouškou, " Řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, " Uživatelská znalost práce s PC, " Zbrojní průkaz sk. D, " Platné osvědčení strážníka, Pracovní poměr:, Na dobu neurčitou se zkušební dobou tří měsíců, Nástup:, Dohodou, Platové zařazení:, Platová třída 8 dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě + příplatky dle Zákoníku práce., Přihláška:, " Jméno, příjmení, datum a místo narození, " Státní příslušnost, " Místo trvalého pobytu, " Kontakt, " Číslo občanského průkazu, " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce nutno doložit:, " Strukturovaný životopis, " Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Úředně ověřenou kopii o dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o spolehlivosti, " Výpis z evidenční karty řidiče (ne starší než 3 měsíce) , , Písemné přihlášky je možné podávat do 13. 04. 2018 do 13:00 osobně nebo poštou do podatelny Městského úřadu Trmice na adrese:, , Městský úřad Trmice, Fügnerova 448/29, 400 04 Trmice, Obálku označte nápisem "VŘ - strážník MP", Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení i bez uvedení důvodů kdykoliv v jeho průběhu zrušit nebo nevybrat žádného z uchazečů.. Pracoviště: Město trmice, Fügnerova, č.p. 448, 400 04 Trmice. Informace: Jan Marvan, +420 475 317 242.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Petrovice 118., Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, spolehlivost, samostatnost, preciznost, příjemné vystupování, komunikativnost, řidičský průkaz sk.B výhodou, vhodné pro zkušeného lékaře s praxí, znalost německého jazyka výhodou., Nabízíme: mzdu 45 000 - 60 000,- Kč., ubytování zajištěno., Kontakt: hlásit se telefonicky nebo na e-mail od 08:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Lékárna petrovice s.r.o., 403 37 Petrovice u Ústí n.Labem. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.

Vzdělávání a školství - Sociální pracovníci specialisté v oblasti 22 000 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti poradenství (včetně pedagogicko-psychologických poraden) Sociální pracovník do Centra krizové intervence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:K Chatám č.p. 22, Skorotice, Ústí nad Labem., Hledáme sociální pracovníky do Intervenčního centra, poradny pro osoby ohrožené domácím násilím. Zařízení je registrováno na základě Zákona o sociálních službách - § 60a), náplň práce koresponduje s vyhláškou 505/2006 Sb. Práce s klientem po telefonu, při osobním kontaktu, na krizovém lůžku, výjezd do kontaktních míst. Zkušenosti s poskytováním odborného poradenství výhodou, praxe výhodou. , Nabízíme: platové podmínky 22 000 - 30 000,- Kč., příspěvek na vzdělávání, 6 týdnů dovolené, pravidelná valorizace mezd, možnost i práce na DPP. , Kontakt:, Motivační dopis a CV zasílejte průběžně na adresu: administrativa@spirala-ul.cz - předmět: výběrové řízení IC. Organizace si vyhrazuje právo pozvat uchazeče k ústnímu pohovoru. Více o službách Spirály na www.spirala-ul.cz.. Pracoviště: Spirála, ústecký kraj, z. s., K Chatám, č.p. 22, 403 40 Ústí nad Labem 19. Informace: Renata Dvořáková, +420 472 743 835.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč

Inženýři projektanti inženýrských děl SPECIALISTKA/SPECIALISTA NA DOPRAVNÍ INŽENÝRSTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčínská č.p. 717/21, Střekov, Ústí nad Labem., NÁPLŇ PRÁCE - uplatnění znalostí a dovedností, " zajišťování dopravních průzkumů, včetně jejich následného vyhodnocení a implementace v rámci dopravních staveb, " posuzování kapacity křižovatek, včetně doporučení pro jejich úpravu, " zpracování nových a úprava stávajících signálních plánů světelně řízených křižovatek, " zpracování dopravních modelů silniční sítě, " zpracování mikrosimulace v rámci prezentace zjištěných dopravně inženýrských údajů, " prezentace výstupů zákazníkům, POŽADUJEME - znalosti, schopnosti a dovednosti, " SŠ, VŠ vzdělání v oboru dopravních staveb, absolventy zaškolíme, praxe v oboru výhodou, " specializace na pozemní komunikace, " schopnost samostatné práce - po zapracování samostatné vedení zakázek, " znalost práce v softwaru PTV Vissim a PTV Visum výhodou, " znalost cizího jazyka AJ/NJ, " ŘP skupiny B, NABÍZÍME - benefity a motivace, " zázemí stabilní společnosti, " příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv, " osobní přístup a podporu kolegů, " zajímavou, odpovědnou a pestrou práci, " profesní růst a podporu rozvoje osobnosti, " školení a vzdělávání v rámci interního systému rozšiřování vědomostí, " odměňování v závislosti na vlastním nasazení, " širokou nabídku zaměstnaneckých benefitů (stravenky, sport, kultura, jubilea, aj.), Kontakt: zájemci mohou své životopisy zasílat na uvedený e-mail.. Pracoviště: Valbek spol. s r. o. - ústí n. l., Děčínská, č.p. 717, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Kateřina Jiroušová, +420 487 070 467.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U KRAUSE. Olga Roučková v Show Jana Krause.
25

Z kombinézy do šatů. Čekala jsem, že spadnu a zabiju se, říká Olga Roučková

24. ročník Plesu sportovců v Ústí nad Labem.
46

FOTO: 24. ročník Plesu sportovců roztančil Dům kultury v Ústí

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Severní Čechy - Hlasy, které televizi po nástupu internetu věštily neodvratný ústup ze scény, se zatím nenaplnily. Naopak, počet zařízení schopných přehrávat televizní vysílání v českých domácnostech roste.

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

Jak se kde jmenujeme? Novákovi dominují, Hujerovi žijí hlavně na severu Čech

Severní Čechy /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Deník zanalyzoval všechna příjmení v České republice. Nejběžnější z nich – Novák či Nováková – nosí 68 693 lidí. Jsou na první pozici mezi příjmeními ve 42 tuzemských okresech z celkových 77.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT