Obžalovaným hrozí 10 až 18 let vězení. Jeden z nich pomohl rozkrýt celou drogovou skupinu. „Obžalovaný Jan Komárek získal status spolupracujícího obviněného," uvedl státní zástupce Tomáš Skála.

PŮSOBILI I V NĚMECKU

Organizovaná skupina působila na českém i německém území. „Komárek společně s dvěma Němci Helge Warkowem a Toni Schusterem nejméně od února 2013 do srpna 2015 obchodovali s pervitinem. Setkávali se na Ústecku v bydlišti Komárka v obci Bláhov, na čerpací stanici v Božtěšické ulici v Ústí a také v Sasku, zejména v Drážďanech v obchodních domech," popisuje obžaloba.

Do Saska pašeráci převáželi 100 až 200 gramů pervitinu v ceně 500 korun za gram. Němečtí překupníci pervitin prodávali dál za 600 korun. Policie je sledovala po celou dobu.

Komárek s druhým obžalovaným Tomášem Moravcem podle obžaloby také obchodovali s kokainem a extází. Komárek prý drogy získával od Moravce, předávali si je většinou na Klíši v Ústí nad Labem, ale i jinde v kraji. Německým dealerům měli navíc podle obžaloby prodat 300 tablet extáze, kterou koupili v Nizozemí.

Moravec ale u soudu prohlásil, že Komárek lže. „Nechápu, proč mi to udělal? Byli jsme kamarádi. Vše, co o mě řekl, je lež. S drogami jsem neobchodoval. V Amsterodamu v Nizozemí jsem sice s ním, a s jeho přítelkyní byl, ale jel jsem si prohlédnout Amsterodam. On odjel zpátky do Čech dříve. Já odjel až za dva dny domů vlakem, protože jsem si chtěl Amsterodam užít," hájil se Moravec.

SAMOPALY BEZ VÝROBNÍCH ČÍSEL

Kromě drog ale muž obchodoval i se zbraněmi. Podle obžaloby koupil šest samopalů s odstraněnými výrobními čísly. Nakonec je získal do zástavy Komárek za 100 tisíc korun. 

U Komárka navíc policisté nalezli nelegálně drženou loveckou pušku s optickým zaměřovačem a 40 náboji.

Moravec u soudu prohlásil, že samopaly nalezené u Komárka nikdy neviděl. Naposledy měl prý samopal v ruce, když byl na vojně. „Už dříve byl Komárek odsouzený za držení samopalu stejného typu, jaké měl v garáži," řekl Moravec s tím, že žádné zbraně prý Komárkovi do zástavy nedal.

Třetím obžalovaným je Makedonec Kazim Ramadani. Do hledáčku policie se dostal před dvěma lety v lednu, kdy měl Komárkovi nabídnout pět kilo efedrinu.

Ten ale prý koupil jenom kilo za 7 500 euro. Ramadani později přiznal, že ve skutečnosti nešlo o efedrin, ale mořskou sůl. Když to Komárek zjistil, Ramadani mu peníze vrátil. Policie u něj v bytě objevila 800 gramů pervitinu, kilo kokainu a nelegálně drženou pistoli s náboji.

Drogový proces pokračuje i v dalších dnech, nejméně do čtvrtka.

Státní zástupce obvinilJana Komárka (1955) z Chlumce, t. č. bytem Bláhov
Tomáše Moravce (1965) z Ústí nad Labem
Kazima Ramadani (1961) z Ústí nad Labem