Většina napadených utrpěla velmi vážná zranění. Kromě toho soud Zajace na 10 let vyhostil z České republiky. Zajac i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání. Rozsudek proto není pravomocný. Zároveň prodloužil ústecký trestní senát Zajacovi vazbu.

SVÁDĚL TO NA BRATRA

Státní zástupce navrhoval trest nad trestní sazbou, která byla do 12 let, protože Zajac spáchal loupeže jako recidivista opakovaně a brutálně. Obhájce naopak tvrdil, že se soudu nepodařilo bez pochybností prokázat, že pachatelem loupeží je Juraj Zajac.

Juraje Zajace (vpravo) odsoudil ústecký krajský soud na 14 let do věznice se zvýšenou ostrahou.Zdroj: Deník/Karel PechPodle Zajace se některých loupeží prý mohl dopustit jeho bratr. „Jsem kriminálník, ale v tomhle jsem skutečně nevinný," uvedl v závěrečné řeči před vynesením rozsudku.

Slovenský recidivista se podle obhájce prokazatelně dopustil jenom přečinu, že ač byl na 6 let vyhoštěn z ČR, zdržuje se na území republiky. Proto navrhoval, aby Zajac dostal za neoprávněný pobyt v ČR podmínečný trest.

ŽÁDNÁ POLEHČUJÍCÍ OKOLNOST

Předseda trestního senátu Jiří Bednář zdůraznil, že pro lupiče neexistuje žádná polehčující okolnost. Bednář zdůraznil, že kdyby se Zajac přiznal k loupežím a projevil lítost, jeho trest by mohl být o 4 až 5 let nižší.

Loupeže sice vynesly Zajacovy jenom několik tisíc korun, ale celkový účet za jeho útoky je mimořádně vysoký. Zdravotní pojišťovny vyčíslily léčbu následků loupežných útoků na více než 1,6 milionu korun.

V Ústín má na svědomí osm loupežných přepadení seniorů, kteří se nemají sílu bránit. Nejstaršímu seniorovi bylo 90 let. Devátou obětí v Úpici (okres Trutnov) se stal jednadvacetiletý mladík, jenž nebyl schopný, kvůli své opilosti, se ubránit loupežnému útoku.

Případ je kuriózní tím, že Zajac se sice v přípravném řízení přiznal, popsal útoky a ukázal policistům i místa ústeckých loupeží, ale později na radu advokáta nevypovídal.
Nakonec přiznání úplně odvolal, a před soudem tvrdil, že co řekl v přípravném řízení není pravda.

ŘEKL I TO, CO POLICISTÉ NEVĚDĚLI

Podle státního zástupce je ale velmi zajímavé, že v jednom případě Zajac popsal i loupežné přepadení ve středu Ústí n. L., o kterém kriminalisté nevěděli. Když prověřovali Zajacovu výpověď, zjistili, že skutečně došlo k dalšímu přepadení seniora.

Obhájce zpochybnil legálnost výslechu Zajace, protože proběhl v jeho nepřítomnosti. Advokát se k výslechu nedostavil, protože si neotevřel včas datovou schránku. 
„Zda bude vyhlášen rozsudek záleželo na policii. Musela sehnat a předvést k soudu dvě svědkyně, které nebyly k zastižení," uvedl soudce Bednář.

Protože Zajac tvrdil, že v době loupeže v Úpici nebyl na místě útoku, trestní senát potřeboval svědkyně vyslechnout.

Jedna svědkyně, uživatelka drog, matka dvou dětí a držitelka invalidního důchodu, omezená ve svéprávnosti tím, že nemohla sama nakládat s penězi, v úterý dosti chaoticky vypovídala jak došlo k přepadení opilého mladíka v Úpici. Na místě útoku byla s odsouzeným Jurajem Zajacem, a s jeho bratrem, se kterým tehdy chodila.

ROZUMNÉ SVĚDECTVÍ NEPODALA

V hrubých rysech se shodovala její výpověď sepsaná policisty v přípravném řízení s tím, co řekla před soudem, ale v detailech se soud rozumného svědectví od svědkyně nedočkal.

K tomu, čím se obžalovaný živil, uvedla svědkyně: „Juraj se živil loupežkama". Svědkyně brzy předstoupí také před soud jako obviněná, protože se údajně měla ve spolupráci s obžalovaným Zajacem dopustit krádeže. Druhá svědkyně razantně odmítla, že Zajac v době loupeže v Úpici byl u ní na návštěvě.

Při domovní prohlídce ústeckého bytu, ve kterém Zajac přebýval, policisté zajistili doklady přepadeného mladíka z Úpice.

Na dotaz předsedy senátu Jiřího Bednáře, jak to, když Zajac popírá přepadení ústeckých seniorů, že používal svou SIM kartu v odcizeném telefonu, lupič popřel, že by ukradený telefon někdy měl v ruce.

Loupeže se odehrály v období od 22. prosince 2015 do 5. ledna 2016. U soudu v Ústí n. L. stál Zajac již podruhé. V březnu 2011 jej Okresní soud v Ústí odsoudil za dvě loupeže na seniorech. Napadl je zezadu, stejně jako letošní oběti. Trest si mohl odsedět ve vězení na Slovensku.

Z vězení vyšel 11. srpna 2015. Přestože byl vyhoštěn na 6 let z České republiky, odjel za rodiči do Ústí n. L. Po sérii loupeží skončil v Litoměřicích ve vazbě.