V kauze figuruje bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc, kterého státní zástupce viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Společně s ním stojí před soudem další čtyři lidé.

Zaměstnanci nebo úředníci?

Bývalá personalistka úřadu Pavla Hrubá soudu řekla, že na ROP Severozápad pracují zaměstnanci, nikoli úředníci. Státní zástupce přitom opírá obžalobu o to, že konkurenční doložky odporují zákonu o úřednících.

„Byli jsme zaměstnanci, měli jsme mzdy," řekla Hrubá s tím, že zaměstnance mají i další úřady regionálního operačního programu. Hrubá tak potvrdila obhajobu většiny obžalovaných, kteří argumentují právě tím, že úřad ROP má zaměstnance a řídí se zákoníkem práce, a nikoli zákonem, který doložky umožňuje.

Hrubá administrovala konkurenční doložku pro odvolaného ředitele Petra Kušnierze, který byl v té době ve vazbě. Doložka Kušnierzovi zajistila více než 380 000 korun. Společně se zákonnými odvody ale byla částka téměř dvojnásobná, státní zástupce škodu vyčíslil na 740 000 korun.

Ve vazbě zapomněl na doložku

Kušnierze zatkla policie v březnu 2011 a obvinila ho z přijímání úplatků. Někdejší ředitel dnes u soudu řekl, že si na konkurenční doložku nepamatuje. „Byl jsem ve výkonu vazby. Ani nevím, že by nějaká doložka existovala. Advokátka mi přinesla papíry, abych podepsal dohodu o ukončení pracovního poměru," řekl Kušnierz.

Uvedl, že ani neví, jestli peníze přišly na jeho účet. Tím údajně disponovala jeho bývalá manželka, později byl kvůli policejnímu vyšetřování obstavený.

Obdobná konkurenční doložka byla podle žalobce uzavřena při jmenování Pavla Markvarta ředitelem. I on byl později obviněn a dosud čelí obžalobě z údajného ovlivňování projektů ROP Severozápad.

V této části kauzy je obžalovaná i Havlicová, která nechala Markvartovi konkurenční doložku, i když sníženou, vyplatit. U Markvarta žalobce vyčíslil škodu na 582 000 korun.