Jen letos odhalili policisté například dvě varny v Chomutově, varnu v Zeměchách na Lounsku či pěstírnu marihuany v Běhánkách v Dubí. V boji proti dealerům a drogové mafii vznikl v roce 2014 speciální Toxi tým spadající pod krajské policejní ředitelství. Za dobu své existence odhalil desítky výrobců narkotik a zajistil majetek za miliony korun.

Na drogové scéně v kraji se zaměřil i na kuriózní případy jako například ten z loňského jara. Rodinný klan složený ze třinácti lidí, mezi nimiž nechyběli otec, matka, synové a jejich manželky, distribuoval drogy po celém Ústí nad Labem. „Nejstaršímu pachateli bylo kolem padesáti let, nejmladšímu 23,“ uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Členové „povedené“ rodinky vozili léky na výrobu pervitinu z Polska.

V Zeměchách na Lounsku byla odhalena varna drog
FOTO: Policie našla varnu drog v Zeměchách. Pomáhali i hasiči z Teplic

Mezi pachateli specializujícími se na výrobu a prodej drog obecně převládá vietnamská komunita, která přechází z pěstování marihuany k výrobě pervitinu. Také oni nakupují léky v Polsku a v českých podmínkách z nich vyrábí drogy. Výrazným a nadále se zhoršujícím problémem jsou i drogy v sociálně vyloučených lokalitách.

ZÁVISLÝCH JSOU TISÍCE

Drogově závislých je podle údajů ústavu WHITE LIGHT I v Ústeckém kraji až 6500. Pro uživatele drog ústav zajišťuje anonymní výměnu injekčních stříkaček i hygienický servis.

„Jde o kontaktní a poradenská centra v Teplicích a v Rumburku a o terénní programy Teplicko a Šluknovsko,“ uvedl ředitel ústavu a adiktolog Josef Radimecký. Centra ročně vymění cca 80 tisíc injekčních stříkaček v regionu Rumburk a Šluknovsko a 214 tisíc injekčních setů na Teplicku. Celkově tak ústav ročně vymění kraji téměř 300 tisíc stříkaček.

V samotném Ústí funguje adiktologická ambulance Drug Out klubu, která pomocí sociálně terapeutické činnosti zajišťuje pomoc závislým osobám.

Ilustrační foto
Protidrogová razie v Ústí. Pod restaurací našli policisté pěstírnu marihuany