Když vstoupili do obchodu, po levé straně za prodejním pultem s pokladnou je přivítala manželka provozovatele obchodu. Sledovala, jak hlídka objevila v prostoru za prodejním regálem u pokladny v igelitové tašce dvě krabičky cigaret značky Jin Ling bez platné tabákové nálepky. Celníkům žena řekla, že cigarety kouří její manžel.

Signál k další prohlídce obchodu

„Pro hlídku to byl ale signál, že se nejedná o jediné nezdaněné cigarety v prodejně. Je běžnou praxí, že prodejce má po ruce několik málo krabiček cigaret jako pro svoji spotřebu.

Když pár krabiček cigaret, které má po ruce, prodá, jde do příručního skladu, který může být kdekoliv v provozovně nebo v nějaké skrýši v domě nebo i v automobilu poblíž prodejny," uvedl ke kontrole Jiří Nejedlý z ústeckého celního úřadu.

Podezření bylo nakonec potvrzeno

Dodal, že prohlídka prodejny celníkům potvrdila jejich podezření:

„V domě hned vedle toalety jsou dveře a za nimi místnost jako skladový prostor. Tam celníci našli další cigarety různých značek a též balíčky tabáku.

Samozřejmě nebyly označeny platnou tabákovou nálepkou. Jednalo se o 16 500 cigaret (značky Jin Ling, Fest, LM) a 19,14 kg tabáku ke kouření. Tabák byl ve 22 plastových dózách po 200 gramech bez označení. Modrý igelitový pytel obsahoval 98 balíčků po 150 gramech s vyobrazeným Golemem."

Podle celníků by stát prodejem zajištěného zboží přišel na daních bezmála o 76 tisíc korun. Provozovatel prodejny bez velké radosti potvrdil, že jde o jeho nelegální zásoby kuřiva.

Cigarety a tabák celníci zajistili a případ bude dále řešit právní oddělení celního úřadu.