České vězeňství bude mít dalšího doživotně odsouzeného. Ústecký krajský soud totiž rozhodl, že třicetiletý Marek Holub může opustit věznici HMP Lincoln ve Velké Británii, a zbytek svého trestu za vraždu dítěte si odpyká v České republice.

MNOHATÝDENNÍ TÝRÁNÍ

Krajský soud uznal platnost britského rozsudku Korunního soudu v Leicesteru z 22. října 2015, který duchcovského rodáka s trvalým bydlištěm v Bílině poslal za mříže na doživotí za brutální ubití dítěte.

„Holub byl odsouzen ve Velké Británii za vraždu a krutosti vůči dítěti. Podle britského soudu od listopadu do konce roku 2014 v Birminghamu fyzicky napadal jednoročního bratra své družky. Podle rozsudku chlapečkovi způsobil zranění několika životně důležitých orgánů, včetně bránice, plic a jater. Též mu způsobil zlomeniny osmi žeber, obou předloktí, pravé nohy a podlitiny na čele, tvářích a očních víčkách signalizující dušení dítěte,“ uvedla předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová.

Nikolas Bady u Okresního soudu v Ústí nad Labem.
Násilník Bady míří znovu do vězení. Za loupeže s nožem v ruce si odsedí tři roky

Dítě zemřelo ve věku 14 měsíců přesně na Nový rok 2015. „Příčinou smrti byl stres způsobený mnohatýdenním týráním, který vedl až k zástavě srdce,” doplnila soudkyně Elsnicová.

CHTĚL NIŽŠÍ TREST

Marek Holub si může trest odpykat v české věznici se zvýšenou ostrahou. Sám odsouzený s vydáním do Česka souhlasí, proto Britové letos v lednu prostřednictvím Národní správy služeb delikventů podali návrh na uznání britského rozsudku a výkon trestu v České republice.

„Obhájce odsouzeného navrhl, aby český soud Holubovi snížil trest na 18 let vězení. Takový trest je podle obhájce oproti původně uloženému britskému trestu dostačující. Jenže to, čeho se Holub dopustil, by byl na našem území zvlášť závažný zločin vraždy na dítěti mladším patnácti let, a ještě k tomu spáchaný zvlášť surovým a trýznivým způsobem. Hrozil by mu též výjimečný trest odnětí svobody až do 30 let nebo i na doživotí,” dodala Elsnicová.

Odsouzeného čeká v příštích měsících letecká přeprava do Česka, poté pravděpodobně na čas skončí ve věznici v Ruzyni. Z tamní vazby bude přemístěn nejspíš na Mírov či Bory. Holub byl v minulosti odsouzen už jednou, a to rozsudkem Okresního soudu v Teplicích kvůli loupeži.

Mladiství vrazi, kteří ukopali bezdomovce.
Ukopali bezdomovce. Nebýt mladiství, mohli vrazi dostat doživotí