Malou útěchou budiž, že více mají zájem o pervitin a marihuanu němečtí občané v Bavorsku, Sasko je na česko německé hranici až na druhém místě. Čili na severočeské hranici je (zatím) menší tlak na dopravu drog do SRN.

O německých pašerácích

Policejní protidrogová centrála ve spolupráci s německou stranou má informace, že v roce 2010 přijelo pro drogu do ČR a bylo zadrženo 114 osob, o rok později 336 a v roce 2012 to bylo již 665 případů zadržení pervitinu. V roce 2012 jenom 15 procent osob, které mají trvalé bydliště v SRN, vezlo z ČR pervitin do Saska.

Proti roku 2011 je v roce 2012 počet případů zadržení pervitinu u osob přijíždějících do ČR pro drogu ze SRN vyšší o téměř 100 procent.

Jedná se o zadržení drog jenom v příhraničí. Čísla případů zadržených pašeráků drog jsou jenom orientační vyplývají z hlášení Společného centra policejní a celní spolupráce ve Schwandorfu a jsou částečně doplněna hlášeními o drogách Spolkové celní správy, která nebyla oznámena do Schwandorfu. Nejde tedy o úplné statistiky.

Možná chybí některé případy ze Saska, protože je počet zjištěných případů na státní hranici výrazně nižší, ale přesto uvedená čísla ukazují tendenci v přepravě drog z ČR do SRN.

Tendencí (podle informací Národní protidrogové centrály) je znepokojující nárůst. Lidé zadržení s drogami přijíždějící pro ně do ČR z Německa mají z více než 90 procent německou státní příslušnost nebo mají dlouhodobý pobyt na území SRN.

Tito obecně řečeno němečtí přepravci pervitinu jsou zadrženi ve stále větším počtu se stále větším množstvím drogy.

Průměrný věk osob, u kterých byl objeven pervitin, je nižší než 30 let a tři čtvrtiny z nich jsou muži.

Při kontrolách Němců, ač mnohdy nevypovídali, kde vzali pervitin, ze souvislostí bylo možné usoudit, že nejméně tři čtvrtiny z nich nakoupily drogu na příhraničních vietnamských tržnicích.

V roce 2012 dokonce nákupy u Vietnamců představovaly přes 90 procent zadrženého pervitinu.

Tržnice jako drogové základny

Doslova hvězdou na drogové pervitinové scéně v českém příhraničí je Cheb. Loni z oblasti Chebu odvezli lidé bydlící v Německu pervitin ve 187 případech, z toho ve 37 to bylo zcela jednoznačně potvrzeno. V ostatních případech jde o odhad podle indicií. Další hvězdou byla tržnice na Folmavě se 116 odhalenými německými zákazníky.

Na saské straně hranice zatím je počet zadržených hříšníků s pobytem na německém území, z hlediska jednotlivých tržnic, jen omezený.

Nejmenší záchyt je ve spádové oblasti Hory Sv. Šebestiána jediný případ odhalený v roce 2012.

Německá drogová turistika se tedy zaměřuje především na českobavorskou hranici. Počet odhalených německých pašeráků pervitinu se blížil loni k sedmi stovkách, čeští dovozci pervitinu do Německa dosahují necelou stovku případů.

Z toho je zřejmé, že zájem Němců o pervitin nepředstavuje jenom okrajový problém. Pro pervitin do ČR jezdí asi tisíce Němců, protože zadržení přepravci drogy do SRN představují jenom špičku ledovce.

Zítra se dozvíme, kam Němci schovávali pervitin při převozu do SRN, a jak se Češi podíleli na dopravě drogy do Německa.