Podle obžaloby ubodal v únoru 2013 na ústeckém sídlišti Dobětice čtyřiašedesátiletého otce své partnerky a stopy se pokusil zakrýt výbuchem plynu. K explozi, která by zničila panelový dům, naštěstí nedošlo. Motivem vraždy měla být msta. Žena si našla jiného přítele a od Šípka se chtěla i s jejich třemi dětmi odstěhovat.

Podle státní zástupkyně Hany Řehákové zasadil Šípek muži 32 bodných ran do zad, hrudníku a hlavy. Potom prý naplno pustil všechny čtyři hořáky plynového sporáku.

„Úmyslně ucpal potrubí odsavače umístěného přímo nad plynovým sporákem dvěma kusy hadrů a zapnul elektrickou mikropájku, kterou umístil na kraj linky přímo ke sporáku. K výbuchu nebo požáru nedošlo pouze kvůli nedostatečnému iniciačnímu zařízení," řekla Řeháková. Kriminalisté upozorňovali na to, že následky výbuchu v sedmipatrovém panelovém domě by byly fatální.

Šípek vinu odmítá: „Já jsem to neudělal, neměl jsem k tomu důvod, neměl jsem s ním žádné spory."

Výslech svědků

Soudní jednání trvá již bezmála rok. V pátek bylo pravděpodobně předposlední jednání trestního senátu. Došlo na výslech několika svědků.

Vypovídali například dva policisté. První z nich byl přímým svědkem otevření bytu, kde ležel zavražděný senior. Vypovídal, že přijeli kvůli tomu, že se z bytu jeho obyvatel příbuzným neozýval. Po otevření dveří byla žena, která ohlásila, že se nemůže dozvonit k otci, v šoku z toho, co uviděla.

„Prorvala se přes nás k ležícímu otci," vzpomínal policista na první okamžiky nálezu zavražděného muže. Oživil tím smutnou vzpomínku, kdy dcera oběti ohlásila policistům v první březnový den 2013, že se nemůže od 28. února spojit s otcem. U bytu bouchali a zvonili čtvrt hodiny, nikdo se neozýval. V okně byla nezvykle stržená záclona. Když technik otevřel dveře, dcera se s policisty dostala do bytu, a uviděla ležícího otce. Prožila nejhorší okamžik svého života.

Policista uvedl, že v bytě byl výrazně cítit plyn, otevřeli proto s kolegou okna. Když se už dalo dýchat, vstoupili do bytu znovu a oznámili, že došlo v bytě k násilnému úmrtí.

Zvonek jako svědek

Na dotaz trestního senátu policista uvedl, že později v rámci vyšetřování zkoušeli s kolegou, zda se dá do bytu, kde bydlí Šípek, dozvonit z venkovního zvonku. „Myslím, že byl rozbitý zvonek. Naprostá většina venkovních zvonků byla zničena, včetně zvonku bytu, kde bydlel Šípek," vzpomínal policista.

Druhý policista vypovídal, že venkovní zvonek Šípkova bytu byl nefunkční, chybělo vytržené tlačítko. Běžným způsobem se nemohl nikdo od vchodových dveří dozvonit.

„Chybělo tlačítko a trčely z něho snad drátky… Dozvonili jsme se na jednoho muže, který nás pustil do domu. Věděli jsme přitom, který zvonek je od bytu obžalovaného," dodal svědek.

Svědectví policistů bylo důležité, protože Šípek byl údajně viděn v době vraždy, jak jde po schodech v domě ve svém bydlišti. Šel prý otevřít dveře někomu, kdo dole od vchodu do domu zvonil. Ale u vchodu nikdo nebyl. Podle policistů byl ale zvonek nefunkční.

U soudu byl též čten písmoznalecký posudek textu, v němž Šípkova dcera obviňovala otce, že zabil seniora. Poslední jednání má proběhnout 24. listopadu, včetně závěrečných řečí a rozsudku.