Obžalovaného odhalil největší plošný screening DNA v historii policie. Recidivistovi Zdeňku Streleckému hrozí za brutální čin 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Strelecký před soudem odmítl vypovídat, v přípravném řízení se přiznal. Podle znalců trpí obžalovaný závažnou sexuologickou deviací, útočným sadismem. Rozsudek by mohl padnout na konci července.

Sedmadvacetiletá žena odešla z domova loni 28. června. Podle žalobce ještě ten den odpoledne potkala u Pivovarského rybníka Streleckého, když se schovávala před deštěm. S mužem se údajně nejprve bavila, později ho ale posílala pryč. V tu chvíli ji Strelecký podle obžaloby povalil na zem a rdousil, následně ji znásilnil. Žena zemřela v důsledku udušení.

„Poté tělo odtáhl do křoví zhruba 40 metrů od místa napadení a otočil ho obličejem dolů, celé ho zaházel a zakryl natrhanou trávou," uvedla státní zástupkyně Zdeňka Chromá u soudu. Tělo oběti našli policisté o dva dny později při rozsáhlé pátrací akci.

Strelecký před soudem odmítl vypovídat. Soud nejprve přehrál záznam z prověrky jeho první výpovědi z konce letošního ledna. Strelecký na něm popsal, že mezi ním a obětí se u rybníka strhla potyčka u náspu.

„Přepadli jsme přes zábranu, kutáleli jsme se dolů a váleli jsme se po sobě. A pak už nejevila známky života," řekl Strelecký. Kriminalistům ukázal, kam odhodil věci oběti. Popřel ale jakýkoli sexuální kontakt.

Při poslední výpovědi z května vraždu i znásilnění přiznal. Kriminalistům vypověděl, že byl pod vlivem pervitinu. S mladou ženou se dostal do konfliktu.

„Dala mi facku přes obličej, přestal jsem se kontrolovat," vypověděl Strelecký. Řekl, že ženu pak rdousil a znásilnil.

Znalci u Streleckého odhalili závažnou poruchu, útočný sadismus.

„Proto navrhujeme ústavní léčbu. Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný," řekl u soudu psychiatr Luděk Daneš.

Kriminalisté při pátrání po vrahovi dlouho tápali, nakonec po několika měsících přistoupili k plošnému screeningu DNA mladých mužů z okolí. Vzorků sebrali asi 1500 a porovnávali je s biologickými stopami nalezenými na těle oběti. Právě DNA kriminalisty k podezřelému přivedla. Vzorky zpracovával Kriminalistický ústav a shodu se zajištěnými stopami našli experti u vzorku s číslem 1002.

Strelecký byl v minulosti trestán za loupež. Společně se svým známým jako dvacetiletý brutálně napadl dvojici starších bratrů z Německa. Jeden z mužů utrpěl nevratné poškození oka. Krajský soud Streleckého tehdy potrestal šesti lety vězení.

Hlavní líčení bude v pátek pokračovat čtením svědeckých výpovědí a listinných důkazů. Pokud nebude navrženo další dokazování, plánuje soud na 27. července závěrečné řeči. Podle předsedy trestního senátu Jiřího Bednáře by ještě tentýž den mohl padnout i rozsudek.