Mordparta v Ústeckém kraji má letos pořádně napilno. Brutálně zabitá 13letá oběť v Děčíně, extrémně surové napadení kojence v Chomutově, ohořelé tělo ženy v Rumburku, dvakrát bodal syn do matky, otec chtěl zabít syna v Jirkově, vražda bezdomovce v Lounech a další hrůzné případy už od letošního ledna museli řešit kriminalisté v regionu. Letošní rok je i při pohledu do hlubší minulosti rekordní, detektivové vyjížděli k vraždám či pokusům o ně už v 19 případech, loni za celý rok jich bylo 9.

„Od začátku roku evidujeme 19 vražd či pokusů o ně. V 6 případech jde o dokonané vraždy, ve 13 o pokusy. Všechny případy jsou objasněné,“ vypočítal policejní mluvčí Daniel Vítek.

Oproti loňsku jich je letos o 10 více. Podobný rok kriminalisté nepamatují, vyšší počet případů neevidují do roku 2009, od kdy má Deník podrobné statistiky k dispozici. V roce 2020 se odehrálo celkem 13 případů, v roce 2019 to bylo 8, o rok dříve 11. V roce 2017 to bylo 10. Za posledních deset let evidují policejní statistiky v Ústeckém kraji 122 vražd či pokusů o ně.

Alkohol a rodinné spory

Proč je letos tolik případů? Policisté nechtějí spekulovat, případy vražd a pokusů o ně mají vždy velmi individuální motivy. „Z našeho pohledu nelze jednoznačně odůvodnit navýšení počtu těchto trestných činů v letošním roce, jednalo by se o pouhé spekulace. Nicméně vliv mohla mít skutečnost, že deset z těchto skutků bylo spácháno pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek,“ řekl policejní mluvčí Vítek.

A co na to psychologové? „V případě vražd je to hodně individuální. Ale může to souviset také se všeobecným hrubnutím společnosti. Nevážíme si jeden druhého, lidé, i když se mají třeba dobře, mají stále vztek,“ uvedl pro Deník bývalý policejní psycholog Josef Kovářík. „Objevuje se stále více lidí s asociálními rysy. Může to souviset také třeba s uvolněním života po koronavirových opatřeních. Lidé byli předtím zavření doma a najednou… Ve společnosti je hodně nejistot, někteří lidé to neunesou. A hodně způsobují také návykové látky, alkohol a drogy,“ dodal Kovářík.

První letošní vražda se odehrála na začátku února v Rumburku. Když tam hasiči vyjížděli do Východní ulice, našli v požářišti ženské tělo. Detektivové případ rychle vyřešili, oběť a pachatel, který už byl v minulosti za pokus o vraždu odsouzený, se znali. Hasiči našli ohořelé tělo ženy, které měl vrah předtím posílat nevhodné SMS, v pytli plném odpadků.

Naopak zatím poslední vražda se odehrála teprve před pár dny v Bžanech na Teplicku, syn tam měl pobodat svou matku. Podobný případ se letos stal také v Děčíně. Ostatně rodinné spory jsou častým motivem. V Jirkově se opilý otec pokusil zabít svého dospělého syna.

Policisté si letos museli poradit také s vraždou bezdomovce v Lounech na Suzdalském náměstí, v Jirkově zase mladík pobodal mladou dívku. Bodal také muž v Klášterci. Nejprve se měl pokusit jít do večerky, to se mu ale nepovedlo, a tak zamířil do nedalekého baru a bodl náhodného hosta do krku.

Otřesná brutalita

Mordparta v Ústeckém kraji letos ale musela řešit také dva extrémně brutální činy. V Chomutově letos na jaře 32letý opilý muž skoro zabil svou dvouměsíční dcerku, od soudu už za to dostal 15 let vězení. Muž posilněný alkoholem pravděpodobně nesnesl pláč a nářek dítěte a malou dcerku pouštěl na hlavičku, házel s ní na postýlku, třásl s ní a mlátil její hlavičkou o opěrku sedačky. Děťátko strávilo více než měsíc v nemocnici a bude mít pravděpodobně trvalé následky.

Další velmi brutální případ se odehrál v Děčíně. Dva mladí muži, 15 a 18 let, tam zabili svého 13letého kamaráda. Trojice se před vraždou scházela, vrazi chodili ke své oběti i domů. Vraždy se mladíci dopustili po předchozí domluvě, vylákali oběť pod děčínský vrch Chmelník. Tam ho bili rukama, kombinačkami, kameny, řezali 13letou oběť také nožem. Pak se nad umírajícím natáčeli, odhalovali se, natáčeli jeho přirození. Následně mladíkovi vyryli na tělo pentagram. Nakonec mu nasadili na hlavu sáček, tělo zakryli a zaházeli. Podle odborníků umíral chlapec desítky minut. Od soudu odešli vrazi s tresty 17 a 8,5 roku.

Neobjasněné případy

Za posledních deset let jsou všechny vraždy v Ústeckém kraji objasněné. Přece jen ale pár „pomníčků“ z hlubší minulosti v policejních spisech zůstává. Třeba ten z roku 2005. Při čerpání septiku na pile ve Střížovicích na Litoměřicku nasála hadice fekálního vozu roztrhané cáry oblečení a lidskou kostru. Stopy po dvou ranách na lebce, způsobené nejspíše kladivem, ukázaly na vraždu. Jenže. Dodnes se neví, kdo byl obětí ani kdo vraždil. Prověřováno bylo mnoho verzí, nejpravděpodobněji ale šlo o osobní spory mezi ukrajinskými dělníky. Ti se tam často střídali. Vyšetřovatelé se tehdy vydali i na Ukrajinu, dodnes se ale případ nepodařilo objasnit.

Také případ, kdy dva muži odcizili v Teplicích auto i se 72letým majitelem, kterého svázali, postřelili a jeho BMW zapálili, je zatím bez jmen pachatelů. Seniora v roce 2011 zachránil od uhoření jen rozbitý zámek kufru vozidla, který nestihl opravit. Ani po letech se také neví, kdo je vrahem Filipa Popelky, kterého v Mostě v roce 2006 popravili na chodbě paneláku. Výpalné, bitky, lichva. To vše se točí kolem případu. Mladíka, spjatého s mosteckým podsvětím, tehdy neznámý pachatel zastřelil čtyřmi ranami. „Svědci viděli, jak Popelka svému vrahovi, který šel těsně za ním, přidržel vstupní dveře. Po chvíli zaznělo několik výstřelů a pachatel utekl mezi domy do sídliště,“ vylíčil tehdy vedoucí odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství Martin Charvát.